1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svlad2 [7]
3 years ago
12

Rewrite in simplest terms. 4 (-6g - 10h) + 3h - 4 (- 3h - 10g)

Mathematics
1 answer:
kondor19780726 [428]3 years ago
8 0

Answer: 16g - 25h

4 (-6g - 10h) + 3h - 4 (- 3h - 10g)

-24g - 40h +3h +12h +40g

16g - 25h

Step-by-step explanation:

if this is wrong im sorry

You might be interested in
The Sureset Concrete Company produces concrete. Two ingredients in concrete are sand (costs $6 per ton) and gravel (costs $8 per
Maksim231197 [3]

Answer:

The Sureset Concrete Company

The tons of gravel and sand that should be purchased each day are:

Sand = 800 tons

Gravel = 700 tons

Step-by-step explanation:

Two ingredients for producing concrete = sand and gravel

Cost of sand per ton = $6

Cost of gravel per ton = $8

Sand and gravel = 75% of the concrete

Therefore 25% (100 - 75%) will be made up of cement and water

Tons of concrete produced each day = 2,000

Sand and gravel = 1,500 (2,000 * 75%)

Sand <= 40% of 2,000 = 800 tons

Gravel => 30% of 2,000 = 700 (1,500 - 800) tons

To minimize costs,  800 tons of gravel and 700 tons of sand should be purchased each day.

Total cost incurred daily for both sand and gravel = $10,400 (800 * $6 + 700 * $8)

3 0
3 years ago
Ms. Rhodes purchased 8 pounds of potatoes for $18.08. At this rate, what is the cost per pound of potatoes?
natta225 [31]
2.26 a pound. You just divide.
4 0
3 years ago
Write an equivalent expression for 1/3b+2/3b-5/6(b+1)
ycow [4]

Answer:

I'm quite sure that the answer is b - 5/6b + 1 5/6


Hope this helps! Please mark brainliest! Have a great day!

6 0
2 years ago
Describe a family member in 3-5 sentences (use nouns) make it easy and simple please!!
maks197457 [2]
Ok! ———- is ———- because of ————. They have ———- hair color and ———— eye color. I think they are ———— because of ————. They like to —————- because —————.
6 0
3 years ago
Anybody know this question need help fast!!!!
Gnom [1K]

Answer:

What are the Answer Choices

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Nathan plants equal sized squares of sod in his front yard. Each square has an area of 6 square feet.Nathan plants a total of 1,
    8·1 answer
  • Starting at home, Jessica traveled uphill to the grocery store for 18 minutes at just 20 mph. She then traveled back home along
    11·1 answer
  • Which expression is equivalent to StartRoot StartFraction 2 x Superscript 5 Baseline Over 18 EndFraction EndRoot? Assume x great
    8·2 answers
  • Which value of x makes the equation -5x-(-7-4x) =-2(3x-4 true?
    14·1 answer
  • the price of an item has been reduced by $2.72 . the new sale price is $96.09 . what was the original price?
    12·1 answer
  • Can i have help please. Step by step
    11·2 answers
  • A baker regularly uses flour to make pastries for the bakery. At the beginning of the
    15·1 answer
  • Mr. Pantera is going to make a histogram of the test scores from the last math test he gave. He plans to first organize the data
    8·1 answer
  • Answer and explain? I've been getting a lot of these questions wrong lately lol. ​
    7·2 answers
  • »How many lines of symmetry does this figure have? x​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!