1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aivan3 [116]
2 years ago
6

Help me with this please

Mathematics
1 answer:
tatyana61 [14]2 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

5x - 5° = 40° ( being vertically opposite angles)

5x = 40° + 5°

5x = 45°

x = 45°/ 5

x = 9°

Now

< 1 = 5 * 9° - 5 = 45° - 5° = 40°

Hope it will help :)

You might be interested in
Need help please exams tomorrow
Romashka [77]

<u>Answer:</u>

  • The value of x is 14.

<u>Step-by-step explanation:</u>

<u>We know that:</u>

  • ΔABC ≅ ΔEFG
  • 21 x 2/3 = x

<u>Work:</u>

  • 21 x 2/3 = x
  • => 7 x 3 x 2/3 = x
  • => 7 x 2 = x
  • => 14 = x

Hence, <u>the value of x is 14.</u>

Hoped this helped.

7 0
2 years ago
PLEASE HELP ME FAST!!!!!!
zubka84 [21]
The answer is -1 1/64
Hope this helps!!
3 0
2 years ago
Which expression is equivalent to -32 to 3/5 power
levacccp [35]

<u>Answer:</u>

8

<u>Step-by-step explanation:</u>

We are given the following expression and we are to find the simplest form of this expression:

- 3 2 ^ { \frac { 3 } { 5 } }

First of all, we will factor the coefficient:

3 2 = 2 ^ 5

Rewriting it as:

- ( 2 ^ 5 ) ^ { \frac { 3 } { 5 } }

Applying the exponent rule (a^b)^c = a^{bc} to get:

-2^{5.\frac{3}{5}}=-2^3

-2^3=-8

6 0
3 years ago
Student body elections are coming up and there are a lot of options. There are 3 candidates for president, 4 for secretary, and
kakasveta [241]

Answer:

1/120

Step-by-step explanation:

just took the test

8 0
2 years ago
Farmer John sells a dozen of eggs for $1.56. What is the unit cost per egg?
Klio2033 [76]

Step-by-step explanation:

There are 12 in a dozen, so each egg would cost $1.56.

Now, you must multiply $1.56 by 12. Now you can find the answer from here. Hope this helps!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone tell me how to solve this? 24fgtrgbbfgb3⁴528ujhjh69hhgyy • 34hjmnbfvff678fghygrrdcssa
    11·1 answer
  • 6. Solve by Elimination:<br> 4x + y = 7<br> 3x - y = 0
    13·2 answers
  • Please help the answer choices are northwest,northeast,central,southwest,southeast for both of the boxes. GIVING 20 POINTS FOR T
    13·1 answer
  • Which of the following are solutions to this equation 3n+4=24-n a) n=1 b) n=3 c) n=5 d) n=7​
    6·1 answer
  • Which decimal is shown on this number line?
    11·2 answers
  • -x-8+14x=-34 solve for x
    8·2 answers
  • Solve the system of equations.
    10·1 answer
  • Nicholas borrowed $250 from his parents to buy a video game system. He has
    5·2 answers
  • 11 and 12 and the work plsss
    10·1 answer
  • Match equivalent fraction​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!