Answer:
B=-4+18r-18s
Step-by-step explanation:
move all terms not containing B to the right side of the equation. Hope this helps.
Answer:
She ordered 11 things
Step-by-step explanation:
you should have added the cost of each item then I could have given you the whole answer
A=$20.20/10gal=$2.02 per gal
B=$26.04/12gal=$2.17 per gal
C=$28.14/14gal=$2.01 per gal
D=$30.45/15gal=$2.03 per gal
So C is the cheapest per gallon.
Answer:
integers, rationals, irrational, real numbers, imaginary, and complex numbers.
If you would like to know in which step did the student first make an error and what is the correct step, you can calculate this using the following steps:
3(2x - 4) = 8 + 2x + 6
6x - 12 = 8 + 2x + 6
6x - 12 = 14 + 2x ... Step 2
6x - 2x = 14 + 12
4x = 26
x = 26/4 = 13/2
The correct result would be Step 2; <span>6x - 12 = 14 + 2x.</span>