Answer:
A translation
Step-by-step explanation:
:)
Answer:
The better bar to buy is the Nutty Crunch
Step-by-step explanation:
4.74 / 6 = 0.79 per bar
7.80 / 10 = 0.78 per bar
:)
Answer:
So I believe your just graphing here like a line or bar graph. Look at images in Google for references if needed.
Answer:
.18
Step-by-step explanation:
180 grams = .18 kg
<h2>
Answer:</h2>
25 minutes long
<h2>
Explanation:</h2>
Hope this helps!
Ok so we know that the movie starts at 7:15 PM. The duration of the movie is 1.5 hours long. She begins eating her snack after the movie which, sense 7:15 plus 1.5 hours is 8:45, is 8:45. She finishes her snack at 9:10. What is the difference between 9:10 and 8:45?
For me, the easiest thing to do we would be to add a half hour (30 minutes) to the 8:45. This gets 9:15. Since 9:15 is past 9:10, I subtract the difference to get 5 minutes. I then take the 30 minutes I added to the 8:45 and subtract the 5 minutes that it went over to get 25 minutes. This is the easiest way to get the answer in my opinion. Sorry if this could not be of help to you!
Diagram to better understand maybe? (I did the best I could with this lol)
x (the 25 minutes you found once you solved it)
^
7:15 PM ----------------------------- 1.5 hours later----------------------------------- 9:10 PM
^ ^ ^
Time the movie started Movie length When she finished eating
<h2>♡ I am so proud of you! You are doing amazing and you are glowing! Keep up the great work and have a good day! ♡</h2>