1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rufina [12.5K]
2 years ago
13

A rectangle has a length of 5^3 units and a width of 5^2 units. What is the area of the​ rectangle? Write your answer as a power

of 5. Cubic Units , Units, or square Units?
Mathematics
1 answer:
katen-ka-za [31]2 years ago
8 0

Answer:

points sorry

Step-by-step explanation:

i need points for my questions sorry

You might be interested in
Determine how much it would cost to buy 7 bottles from krokers market
DochEvi [55]
Bottles of what???????

6 0
3 years ago
How many license plates can be made using either three digits followed by three uppercase english letters or three uppercase eng
sukhopar [10]
<span>17576000 because you can use 26 letters so you multiply that by 3 and get 18576 and then  you multiply that by 1000 to get the answer</span>
5 0
3 years ago
What is the value of x ​
SVEN [57.7K]

Using the pythagorean theorem, the value of x would be eight. The equation of Pythagorean is

a^2 + b^2 = c^2

(C is the hypotenuse. Hypotenuse being the length of 10) Applying the lengths leaves us with the equation

36 + x^2 = 100.

You then subtract 36 from 100 to get X alone on the opposite side of the equation.

X^2 = 64

Lastly, you take the square root of 64. Therefore, the final answer will be eight.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pencil and ruler cost $1.50 together. The ruler costs $1.00 more than the pencil. How much does the pencil cost.
Anastasy [175]
The pencil costs 50c
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 66 tens - 30 tens
jek_recluse [69]

Answer:

66

-30

___

36

Step-by-step explanation:

The answer is 36 do 66 minus 36.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Melinda ate breakfast and wanted to leave her waitress a 20% tip her meal cost $7.50 How much money should Melinda leave for the
    13·2 answers
  • What is the half angle formula for tan?
    5·1 answer
  • What is the unit cost of 15yd^2 at $2 per squared yard
    15·1 answer
  • Explain how you can tell 31\33 is in simplest form
    5·1 answer
  • Which list shows fractions that always result in a terminating decimal for values of n&gt;0
    7·2 answers
  • What’s the correct answer for this?
    10·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!!<br> Read the photo provided
    5·1 answer
  • Triangle ABC is similar to triangle DEF with a ratio of 3/5 If the difference of their
    15·1 answer
  • Find the least common denominator (LCD) of 5/8<br> and 1/4
    9·2 answers
  • Can anyone please help me answer this Math Question ? As soon as possible !!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!