1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxx [7]
2 years ago
11

two friends have a conversation mario tells roberto "the money i have is twice that you have" roberto answer "if you give me 6 d

ollars will we both have the same amount" how much money have each of them?​
Mathematics
1 answer:
crimeas [40]2 years ago
3 0

Answer:

Before anyone gives anyone money, Mario has 24 dollars and Roberto has 12 dollars. After they give each other money, both of them have 18 dollars.

Step-by-step explanation:

Mario has twice as much as Roberto, BUT if Mario gives Roberto 6 dollars, then they have the same amount.

M = 2R

M - 6 = R + 6

To isolate M, you need to add 6 on both sides.

M - 6 + 6 = R + 6 + 6

M = R + 12

M = 2R

Substitute M for the value above that we found.

R + 12 = 2R

Now we subtract R on both sides, so that only one side has the variable R.

R - R + 12 = 2R - R

12 = R

M = 2R

Substitute for the value of R.

M = 2 x 12

M = 24

You might be interested in
(01.02 MC)Which of the following expressions shows how to rewrite 4 − 5 using the additive inverse and displays the expression c
n200080 [17]

Answer:

I think the answer is 1. The expression 4 plus negative 5 is written on top. A number line from negative 10 to positive 10 is shown, with numbers labeled at intervals of 1. An arrow is shown from point 0 to 4. Another arrow points from 4 to negative. So the answer is A

hope this helps sorry if it wrong

pls let me now if right or wrong

4 0
3 years ago
If (-2, y) lies on the graph of y = 3Y, then y =
kumpel [21]
Answer:

y = 1/9

Step-by-step explanation:

(-2, y) = (x, y)

y = 3^x

y = 3^(-2)

y = 1/9

Therefore y = 1/9
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pablo made a dot plot and histogram to show how many times last month each student in a class
Inessa05 [86]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Because I know

4 0
3 years ago
Lisa paid $48.25 for 16.7 gallons of gasoline. What was the cost per gallon, rounded to the nearest
vlabodo [156]
$2.89 Just do the cost divided by the gallons and round up.
8 0
3 years ago
If a half gallon of milk costs $1.24, what is the cost per pint?
snow_tiger [21]
$0.31 for each pint hope this helps
4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the sum of all the angles in a triangle
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ME!!!!!!
    9·1 answer
  • What is the circumference and area
    8·1 answer
  • The diameter of a circle is 6inches . What is the circumference
    14·1 answer
  • Sara has a son and a daughter – Billy and Jane. Billy is five times as old as Jane. Their mother is now three times as old as Bi
    6·1 answer
  • give an example of parallel lines in the real world. then describe how you could prove that lines are parallel.
    8·1 answer
  • The figure below is a net for a rectangular prism. Side a = 69 centimeters, side b = 22 centimeters, and side c = 15 centimeters
    6·1 answer
  • What is the geometric shape for a ice- cream cone?​
    14·2 answers
  • What is the slope of y= -7/5x +4
    15·2 answers
  • Find the value of x I need help
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!