1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crazy boy [7]
3 years ago
6

Is 40, 25, 85 a pythagorean triple?​

Mathematics
2 answers:
DerKrebs [107]3 years ago
7 0
Yes, 40,25,85 is a Pythagorean triple
jeyben [28]3 years ago
5 0

Answer:

no

Step-by-step explanation:

40² + 25² = 85²

1600 + 625 = 7225

2225 = 7225

You might be interested in
$2,400 with a sales tax of 8%<br> How much is the total cost for the TV?
Lady bird [3.3K]
With 8% tax of $192, $2,592.
5 0
3 years ago
2b + y = 15 is this an expression?
Leya [2.2K]

Answer:

No, it's not.

Step-by-step explanation:

2b + y = 15 is not an expression because it's an equation containing an equal sign. An expression cannot include inequality signs or equal signs.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation for the vertical translation.
lora16 [44]

I think it's need to be a graph right?

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Write the reciprocal of -3/7
Alex_Xolod [135]
By flipping the fraction of -3/7, you will get the fraction of -7/3 or - 2 1/3.

Therefore, the reciprocal of -3/7 is - 2 1/3.

Hope this helps!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lola takes the train from Paris to Nice. The distance between the two cities is about 900,000 meters. If the train travels at a
Elanso [62]
Nice??? there is a city called nice? anyways, your answer is 5000. hope this helps :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What's the solution for 2x 7y=2 x y=-1
    7·1 answer
  • e of the space shuttle’s external tanks can carry up to 200,000 gallons of fuel. It used 170,000 liters of fuel this tank to lea
    14·1 answer
  • A Horse is tied with rope in the center of grassland to graze. The length of rope is 5m. The diameter of circular garden is 50m.
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP WILL MARK BEAINLEST!!!
    7·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $50.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    5·1 answer
  • Two figures are shown below.
    6·1 answer
  • Mrs. Selleck baked a cake and cut it into 10 equal pieces. Her
    6·1 answer
  • The ages, in years, of employees at a fabric store are represented by the box-and-whisker plot shown.
    11·1 answer
  • Jose invested $5,100 in an account paying an interest rate of 8 % compounded
    7·1 answer
  • One of the tables shows a proportional relationship.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!