1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gre4nikov [31]
3 years ago
7

How do I delete a brainly post omg haha please don't answer this

Business
1 answer:
aleksandr82 [10.1K]3 years ago
4 0

Answer:

well what you would have to do is the following go to your profile click the delete the question

You might be interested in
Manta Ray Company manufactures diving masks with a variable cost of $25. The masks sell for $34. Budgeted fixed manufacturing ov
Nonamiya [84]

Answer:

(First Case) Absorption cost income is higher by 14,200 dollars

(Second Case) variable costing income is higher by 44,000 dollars

(Third Case) they are equal as produciton = sales

Explanation:

the difference arises when production differs with sales.

that's because variable will consider the entire amount of fixed cost as cost of the period while, absorption will capitalizethe fixed cost through inventory. If production matches sales then in both cases the fixed cost are entire expressed in the income statement. If they don't the difference is the difference times unit fixed cost.

(First Case)

fixed cost per unit $792,000 / 110,000 = $7.2

difference (110,000 - 108,000) x $7.2 = $14,200

(Second Case)

fixed cost per unit: 792,000 / 110,000 = $8.8

difference (90,000 - 95,000) x $8.8 = $44,000

(Third Case)

They match thus, no difference arises.

6 0
3 years ago
SpeakEasy, a U.S. software company that specializes in voice-recognition software, wishes to rapidly enter the growing technical
bulgar [2K]

Answer:

<h2>In this case, the answer would be acquiring or merging with other firms producing related products or services.</h2>

Explanation:

  • As mentioned in the question, the market for technical translation software is basically dominated by firms producing differentiated or specialized products and services.
  • Now, considering that SpeakEasy is a completely new entrant in the market, it will be extremely difficult for the company to initially compete with the established market leaders or firms dominating the market.
  • Hence, SpeakEasy can perhaps consider acquiring or merging with some of the firms producing or specializing in voice-recognition software  that will eventually ease the burden of market competition or rivalry for the company and consequently,it can commercially and economically grow and prosper in the market by capturing new customers and expanding market share.
  • Mergers or acquisitions, in this case, would help the company to effectively focus on its specialized activities and conducts through knowledge sharing, economies of scale or lower average production cost,transfer or transmission of technological knowledge and exploration of new customer or client bases.
3 0
3 years ago
What does the Judge usually say when things get crazy in the court room?
lubasha [3.4K]
" Order, order." would be your answer.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Based on the following data for the current year, what is the inventory turnover? Sales on account during year $700,000 Cost of
Elodia [21]

Answer:

2.7

Explanation:

The inventory turnover is defined as the ratio between the cost of merchandise sold during the year and the average inventory.

Average inventory can be defined as the mean between initial and ending inventory. The inventory turnover is:

IT=\frac{\$270,000}{\frac{\$110,000+\$90,000}{2} } \\IT=2.7

The inventory turnover ratio is 2.7.

3 0
3 years ago
George saves 18% of his total gross weekly earnings from his 2 part-time jobs. he earns $6.25 per hour from one part-time job an
mote1985 [20]
The correct answer is - the number of hours he works at each job.
If we have the number of hours he works for each job separately, then we will be able to take out a percentage of the earnings from both of the jobs separately. We will than get the sum of the percentages if both of them, and have the real amount of George's weekly savings.
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • _____ give the job seeker the ability to search several different Internet career sources at the same time.
    13·1 answer
  • Which of the following fees would likely be the highest. A.Atm Fee. B.Overdraft fee C.Mounthly service fee. D.Account transfer f
    5·2 answers
  • When the concept of conservation is applied to the balance sheet, it results in (
    8·1 answer
  • Benoit Company produces three products, A, B, and C. Data concerning the three products follow (per unit): Product A B C Selling
    14·1 answer
  • The days sales in recievable for baker sales is 35 the days sales in receivables for xanadu company is 25 this suggest xanadu is
    8·2 answers
  • The Product Owner of a team was asked for a forecast for the completion of a product release. There were 140 story points worth
    9·1 answer
  • In shopping for a new laptop computer for her master's degree program, Joelle has narrowed the alternatives to four brands. She
    9·1 answer
  • 2
    11·1 answer
  • One component of learning about another country or region is to understand the relationship of its currency with others on the w
    10·1 answer
  • Which of the following describes the path–goal theory? ANSWER Unselected Identifies leadership style by measuring whether a pers
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!