Answer:
Carmen received $7.14 for each hour she worked.
Step-by-step explanation:
$350 for 49 hours of work
Write an equation, with hours as the variable
$350 = 49h
Divide both sides of the equation by 49 to find the unit rate
h = $7.14
Carmen received $7.14 for each hour she worked.
Hope this helps :)
Answer:
3x+2y=15--------(1)
4x+2y=20--------(2)
then, 2y=15-3x------(3)
putting value of 2y in equation (2)
4x+15-3x=20
x=5
then after , putting value of x in eq(3)
y=(15-15)/2
y=0
She planned to have 44 flowers per vase (176/4). 7 vases would mean 308 flowers.
Answer:
12
Step-by-step explanation:
335 + 13.75x = 500
Subtract 335 from each side
13.75x = 165
Divide each side by 13.75
x = 12
You can attend 12 dance classes with $500.