1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bagirrra123 [75]
2 years ago
11

Help with question 2

Mathematics
1 answer:
Ne4ueva [31]2 years ago
7 0

Answer:

x = 97

Step-by-step explanation:

Question 2:

Recall that, the sum of all 4 angles in a quadrilateral = 360°.

This means that all the interior angles of the quadrilateral given above would sum up to 360°.

To find the value of x, create an equation by adding all the interior angles and set the sum equal to 360°.

Thus:

(x + 10) + x + 59 + x = 360°

Add like terms

3x + 69 = 360

3x + 69 - 69 = 360 - 69

3x = 291

3x/3 = 291/3

x = 97

You might be interested in
Find the unit rate: <br><br> Carmen received a paycheck of $350 for 49 hours of work.
Nata [24]

Answer:

Carmen received $7.14 for each hour she worked.

Step-by-step explanation:

$350 for 49 hours of work

Write an equation, with hours as the variable

$350 = 49h

Divide both sides of the equation by 49 to find the unit rate

h = $7.14

Carmen received $7.14 for each hour she worked.

Hope this helps :)

5 0
2 years ago
Arnie buys 2 2/5 pounds of red grapes for $1.95 per pound. He buys 2 2/5 pounds of green grapes for $2.20 per pound. Which expre
ddd [48]
Number 1 2.4(1.95+2.20)
6 0
3 years ago
Explain your answer !! <br> Have a nice day <br><br> Will give braisnlt
pashok25 [27]

Answer:

3x+2y=15--------(1)

4x+2y=20--------(2)

then, 2y=15-3x------(3)

putting value of 2y in equation (2)

4x+15-3x=20

x=5

then after , putting value of x in eq(3)

y=(15-15)/2

y=0

5 0
3 years ago
Mary bought 176 flowers for 4 vases. How many flowers are needed for 7 vases?
Doss [256]

She planned to have 44 flowers per vase (176/4). 7 vases would mean 308 flowers.

3 0
2 years ago
In order to join a dance class at Dancing’s Lily’s Academy, you must pay a $335 annual fee plus $13.75 for each class you attend
Nuetrik [128]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

335 + 13.75x = 500

Subtract 335 from each side

13.75x = 165

Divide each side by 13.75

x = 12

You can attend 12 dance classes with $500.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Logan has 64 inches of trim to make a picture frame. Since he wants to use all of the trim, he decides to make a square frame me
    11·2 answers
  • Which expression is equivalent to -3(2m-1)-n?
    12·1 answer
  • The price of 1 share of stock fell $4 every day for 3 straight days. How did the price of the stock change over these 3 days.
    11·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST AND 20 POINTS!Which of the following is the function represented by the graph?
    6·2 answers
  • Caroline is planting flowers in her garden. She plants her first 7 flowers in 4 minutes. After 12 minutes, she has planted 21 di
    9·1 answer
  • A pitcher contains 40 fluid ounces of soda. Macey pours 3 cups of iced tea. How many pints of soda are left in the pitcher?
    12·2 answers
  • Please help quick need an answer will give brainliest
    6·1 answer
  • Solve The Following System of equations by graphing<br><br>3x + y = 5<br>x - 4y = 32​
    6·1 answer
  • Write an equation of the line with a slope of -3 and a y-intercept of 0
    6·2 answers
  • What is the solution of the linear system shown in the graph below?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!