1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klio [65]
3 years ago
12

A package of 3 pairs of insulated gloves costs $15.57. What is the unit price of the pairs of gloves?

Mathematics
1 answer:
Illusion [34]3 years ago
8 0

Answer:

$5.19

Step-by-step explanation:

→ Write the ratio

3 : 15.57

→ Divide both sides by 3

1 : 5.19

You might be interested in
Select the correct answer. If a six-sided die is rolled 30 times, how many times can you expect to get a 6?​
solniwko [45]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

6 over 30 simplify it and boom (divide 30 by 6)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve The Following <br> ( Solving equations)
kondaur [170]
1. 15/2 | 2. 1 … if you need examples just reply here
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
the ricky family drove 224 miles for a trip to the beach. at lunch they drove 17 miles to the nearest restaurant and later that
goldfiish [28.3K]

Answer:

277 miles

Step-by-step explanation:

224+17+36=277

7 0
3 years ago
What is the value of x (81) (7x+15)
scoray [572]

Answer:

9 if I am correct also I rounded to a whole number, am not sure

3 0
3 years ago
What is the vertex of the graph of the function f(x) = x2 + 8x − 2 ?
scoundrel [369]
Thé vertex of the graph of the following function f(x)=x2+8x-2 is (-4,-18).
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Rewrite the expression using grouping symbols 13x - 29x
    15·1 answer
  • A mountain gorilla weighs 135 pounds and is gaining pound each week. An eastern gorilla
    7·1 answer
  • Using a suitable identity solve the following (7a-9b)(7a-9b)
    14·1 answer
  • HELPPPPPP ANSWER ASAP
    9·2 answers
  • Mina compro un queso que pesaba 3/4 de kilo .si lo partió en 1/8 de kilo cada una ¿cuantas porciones de queso pudo sacar ?
    9·1 answer
  • Please help! image is shown below
    11·1 answer
  • Find the surface are of the sphere r=13
    7·1 answer
  • Is f(x)= 7e^-21 an example of exponential growth or decay?
    12·1 answer
  • Find W:<br><br> (14w + 50)<br> 35<br> (28w - 45)
    14·1 answer
  • 3.1.5 Quiz: Circles
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!