It costs $2.00 per hour to park in the parking deck. Ben parks for 3 hours. The automated machine used for payment will only acc
ept quarters. How many quarters does Ben need to exit the deck?
2 answers:
Answer: Bn would pay 24 quarters to exit the deck
Step-by-step explanation:
The cost of parking in the parking deck per hour is $2. This means that the cost of parking for x hours would be $2x.
Ben parks for 3 hours. The total amount that he would pay is
3 × 2 = $6
The automated machine used for payment will only accept quarters. A quarter is worth 25 cents. Converting 25 cents to dollars, it becomes
25/100 = $0.25
Therefore, the number of quarters that he would pay to exit the deck is
6/0.25 = 24 quarters
Answer:
the correct answer is 24 quarters
Step-by-step explanation:
Since Ben parks for 3 hours and one hours costs $2
Therefore 3 hours = $2.00 × 3 hours = $6.00
Next, note that 1 quarter = 25 cents (same as One-quarter of a dollar)
∴ 1 quarter = 1/4 dollar
= 1 quarter = 0.25 dollars.
$0.25 = 1 quarter
∴ $6 = (1/0.25) × 6 = (6 ÷ 0.25) = 24 quarters
You might be interested in
Answer:
Each box is 15.99
Step-by-step explanation:
Just the divide the total cost by 6
Order of operations (from high priority to low priority):
Parentheses
Exponents
Multiplications/Division
Addition/Subtraction
All in left to right.
2 ÷ (5 + 3)⁻¹ ÷ 4
2 ÷ (8)⁻¹ ÷ 4
2 ÷ 1/8 ÷ 4
16 ÷ 4
= 4
Answer: The correct answer is Choice D.
If 24 percent of the snack mix is pretzel, we simply need to multiply the total number of ounces by 0.24.
0.24 x 32 = 7.68
7.68 ounces of the snack mix will be pretzels.
Step-by-step explanation:
Answer:
80/14=5.7 OR 5 14 IN.
Step-by-step explanation: