1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady_Fox [76]
2 years ago
9

What is the volume of the cone to the nearest cubic millimeter? (Use ​π = 3.14)

Mathematics
1 answer:
katrin2010 [14]2 years ago
4 0

Answer:

V = 183.16666666667 m3

Step-by-step explanation:

https://www.calculatorsoup.com/calculators/geometry-solids/cone.php

This calculator might help with other problems you have like this one and no this isn't a scam

You might be interested in
Costs $17.60 for a pack of 4 padlocks.Find the unit price in dollars per padlock.If necessary, round your answer to the nearest
mel-nik [20]

4=$17.60

1=$17.60/4

1=$4.40

Hole this helps :)

6 0
3 years ago
The difference between the cost of fish and the coast of meat is no less than 150​
zmey [24]

Answer:

I thought fish was another form of meat but wow!!

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Help please !! Solve -1.6r+5= -7.8
Nikolay [14]

subtract 5 from both sides. -1.6r=-5 divide both sides by-1.6. r=-5/-1.6 simp;ify-5/1.6 to 3.125. r =3.125

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What number can be added to n and is equal to 200​
kirill [66]
N is an number you make up or your teacher so we need to know what n equals
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 5+37+1=?
liubo4ka [24]

43 is the answer

Hoped I help :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In ∆ABC acute angles are in the ratio 5:1, i.e. ∠BAC : ∠ABC = 5:1. If
    5·1 answer
  • 1. It costs $5820 to get new windows for a certain house. Each of the 28 windows costs the same amount.
    12·1 answer
  • Two thirds of a number added to six is at least twenty-two
    11·1 answer
  • Help help help pleaseeee
    14·1 answer
  • At a local festival, general admission was $3 for students and $5 for adults. 331 people came to the festival and they sold a to
    14·1 answer
  • rewrite the following linear equations in slope intercept form write your answer with no spaces v+2=4(x-3)
    9·1 answer
  • How many solutions <br> y=10x+2<br> y=8x+2x+2
    14·1 answer
  • A blindfolded contestant makes a random selection from a bag
    12·1 answer
  • The population of a city in 2000 was 18,500 people. Since then the population has increased 4.8% every year. Determine the corre
    10·1 answer
  • Slow and steady wins the race. The leatherback sea turtle is the fastest known reptile, with a maximum speed of 21.9221.9221, po
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!