Answer:
stuff4pets has better price by 2 cents
Step-by-step explanation:
unit rate for chowchow is 16.95/20 = $.85 per pound
unit rate for stuff4pets is 24.95/30 = $.83 per pound
The answer would be A.
Explanation:
If they enter with one car, that’s a price of $3 for the car alone. Because there’s also a fee for each person who enters, and there is a family of 5 who enters, x is representative of the cost for each person who enters. Therefore, there would be 5 x’s and one 3 that when solved would add up to the total of $45 they spent. That would mean A is correct because the equation would be x + x + x + x + x + 3 = 45.
Answer:
6/7
Step-by-step explanation:
45x+34=24x+16
collect like terms, we now have;
45x-24x=16-34
21x=-18
X=18/21
X=6/7
Please, share the goal of the problem. If Carrie works 40 hours per week and spends 15% of her time at the register, how much time does she NOT spend at the register?
Subtract 15% from 100%; the result is 85%. Now find 85% of 40 hours:
0.85(40 hours) = 34 hours.
Please note that I invented part of this problem. Next time, share all of the info so that someone can help you solve YOUR particular problem.
Answer:

Step-by-step explanation:
The geometric description of the vase is described in the image attached below. The volume of the solid part of the vase is:


Where:
- Outer diameter, in centimeters.
- Vase thickness, in centimeters.