1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blagie [28]
3 years ago
11

• Paul has 5 pencils, each x inches in length. When she lines up the pencils end to end, they measure 34.5 inches. Select all th

e equations that represent this situation.
A) 5 + x = 34.5
B) 5x = 34.5
C) 34.5 divided by 5 = x
D) 34.5 - 5 = x
Mathematics
1 answer:
IgorC [24]3 years ago
6 0

Answer:

B and C

Step-by-step explanation:

Both of these equationa can be used to find the length of each pencil

You might be interested in
Tickets to a school play are $4.50 for an adult and $3.00 for a student. If 300 tickets are sold and $1087.50 collected, how man
Kryger [21]

Answer:

<h2>125 tickets for an adult</h2><h2>and 175 tickets for a student</h2>

Step-by-step explanation:

a-\text{number of the tickets for an adult}\\s-\text{number of the tickets for a student}\\\\(1)\qquad a+s=300\\(2)\qquad4.5a+3s=1087.5\\------------\\(1)\\a+s=300\qquad\text{subtstitute}\ s\ \text{from both sides}\\a=300-s\\\\\text{Put it to (2):}\\\\4.5(300-s)+3s=1087.5\qquad\text{use distributive property}\\\\(4.5)(300)+(4.5)(-s)+3s=1087.5\\\\1350-4.5s+3s=1087.5\qquad\text{subtract 1350 from both sides}\\\\-1.5s=-262.5\qquad\text{divide both sides by (-1.5)}\\\\\boxed{s=175}

\text{Put the value of}\ s\ \text{to (1):}\\\\a=300-175\\\\\boxed{a=125}

3 0
3 years ago
What is the interval notation for the following graph
castortr0y [4]
The graph isn’t there u should put a picture of it?
8 0
4 years ago
I need help with this ​
LuckyWell [14K]

Answer:

1st - Yes ; 2nd - Yes ; 3rd - Yes ; 4th - No

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Exactly how many planes contain points J, K, and N?<br> 0<br> 1<br> 2<br> 3
Archy [21]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

JK and KN is perpendicular.

Thus no planes contained them except 1

Which is a rectangle.

I hope this helps you :)

6 0
3 years ago
I NEED THIS PLEASE these are all my points!
sertanlavr [38]

Answer:

m>14    or    m< -2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bookstore buys used paperback books based on their weight. The store pays a constant amount per pound. Danielle sold 8 pounds
    15·1 answer
  • Sarah is selling bracelets and earrings to make money for summer vacation. The bracelets cost $2 and the earrings cost $3. She n
    11·1 answer
  • Write the equation for the graphed function. I worked out y = 5 - 4 (x + 4)^2 but that isn't right. Any help would be appreciate
    8·1 answer
  • What ordered pair is a solution of the equation ? 2x + 4y = 6x - y
    9·1 answer
  • Amanda uses 9 L of water to water 24 flower pots. She is wondering how many liters of water would it take to water 40 flower pot
    7·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ?$31.45. What is the unit price of the pairs of gloves??
    8·2 answers
  • Someone help me pleaseeee
    10·1 answer
  • Let N be the universal set and A, B, C, D be its subsets given by A={x:xisaevennaturalnumber},B={x:xNandxisamultipleof3} C={x:x
    12·1 answer
  • Which situation would best be represented by positive 6 ?
    14·2 answers
  • Use the sequence of operations to answer the question.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!