1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
statuscvo [17]
3 years ago
8

Form a polynomial whose zeros and degree are given.

Mathematics
1 answer:
iris [78.8K]3 years ago
7 0

Answer:

f(x) = (x  + 2)(x - 2)(x - 6)

f(x) =  ({x}^{2}  + 4)(x - 6)

f(x) =  {x}^{3}  - 6 {x}^{2}  + 4x - 24

Step-by-step explanation:

Multiply factors.

You might be interested in
Jesse served 13 pints of orange juice at her party how many quarts of orange juice did she serve
Alexus [3.1K]

Answer:

26 pints

Step-by-step explanation:

1 quart = 2 pints

13*2=26


5 0
3 years ago
Please help!! Thank you!!
Semmy [17]

Answer: x>-1

Step-by-step explanation:

Dotted line on the axis is covering y infinitely, so theres an inequality on x, and the line is at -1, so x should be > - 1

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is (f *g)(x)?<br> f(x) = x^4 - 9<br> g(x)= x^3 +9<br><br> (f *g)(x) = ??
dybincka [34]

Use F.O.I.L

X^7+9x^4-9x^3-81

5 0
3 years ago
Can somebody help me I’m stuck with this!!
Mama L [17]
I believe it’s A, C, and E
3 0
3 years ago
Need Help. Please! Will Give Brainliest!
Sindrei [870]
The answer is 45.5 please give Brainliest!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The price of an item yesterday was $140. Today, the price fell to $63. Find the percentage decrease.
    8·2 answers
  • The students at Woodward Elementary voted for a school mascot. The falcon won with 5/8 of the votes and the eagle came second wi
    13·1 answer
  • A box of 35 cowboys crunch cookies costs $5.40 Matt has $2.25 off coupon if Matt uses his coupon what will be the price per cook
    10·1 answer
  • What is 18/42 in it's simplest form?
    10·2 answers
  • Solve for n.<br><br> 11(n – 1) + 35 = 3n<br><br> n = –6<br> n = –3<br> n = 3<br> n = 6
    11·2 answers
  • (-x-¹y)°
    8·1 answer
  • Mr. May invested $21,000, part at 8% and the rest at 6%. If the annual income for from both investments were equal find the amou
    7·1 answer
  • Use the equation and type the ordered-pairs.
    11·1 answer
  • Location of point on number line after 1/10 before 2/10
    6·2 answers
  • Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.36. What is the cost per pound of
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!