1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldfiish [28.3K]
3 years ago
6

Write thThe bookstore is selling a series of 4 books for $97.50. What is the unit price for one book? Round your answer to the n

earest cent if necessary.e ratio as a fraction: 630kilometers in 5hours. Simplify your answer.
Mathematics
1 answer:
Sveta_85 [38]3 years ago
8 0

Answer: $24.47

Step-by-step explanation: I don’t understand the kilometers.

You might be interested in
The slope of a line that passes through points (-1, -3) and (-2,5) is:
sweet [91]

Answer:

m = -8

Step-by-step explanation:

Use the slope formula: m=\frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}

m=\frac{5+3}{-2+1} =\frac{8}{-1} =-8

m = -8

6 0
3 years ago
.I want a way to solve this question​
Verdich [7]

Check the picture below.

so then γ ≈ 180 - 69 - 43, γ ≈ 68.

8 0
3 years ago
Which is equivalent to 64 to the 1/4 power
Sladkaya [172]

Answer:

The answer to your question is the first option

Step-by-step explanation:

                                            64^{1/4}

Process

1.- Find the prime factors of 64

                                      64  2

                                      32  2

                                      16   2

                                        8  2

                                        4  2

                                        2  2

                                         1

                      64 = 2⁶

2.- Express 64 as a fractional exponent

                      64^{1/4} = 2^{6/4}

3.- Simplify

                      64^{1/4} = 2^{4/4} 2^{2/4}

                      64^{1/4} = 2^{1} 2^{2/4}

                      64^{1/4} = 2\sqrt[4]{2^{2}}

4.- Result

                      64^{1/4} = 2\sqrt[4]{4}                                        

5 0
3 years ago
Math IXL Help!!!!! Quick!!!!! Plzzzzzzzz!!!!!
Oksanka [162]

Answer:

Y=7 X=1

Step-by-step explanation:

if need an explanation please ask

7 0
3 years ago
Andre will follow the same recipe. He will make b loaves of banana bread f cups of flour. which of these equations represents th
Monica [59]

Answer:

Please, is this question compete?

7 0
3 years ago
Other questions:
  • To the nearest whole degree, what angle measure has a sine of 0.9123
    15·1 answer
  • How do I evaluate this help me please like seriously help
    5·1 answer
  • Name the constant of proportionality for the equation below:<br><br><br><br><br> y = -2/3 x
    13·1 answer
  • Angle A and angle B are supplementary angles, if angle B equals 73°, what is the measurement of angle A?
    12·2 answers
  • A small company has an advertising budget of $15,000.The company plans to produce and air a television commercial. It will cost
    15·2 answers
  • Simplified please SHOW WORK
    6·1 answer
  • Which relations are functions?<br><br> Select Function or Not a function for each graph.
    6·1 answer
  • Mr. Hudkins wants his 6th grade math class to memorize their multiplication facts. He decides to increase the number of facts th
    8·2 answers
  • Find the Sum and enter andwer as a Mixed Number. 4 7/8 +2 3/16​
    5·1 answer
  • $2 per movie if he download 5 movies he will get 25% discount how much will Shawn save on the base price if he downloads 5 movie
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!