1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kifflom [539]
3 years ago
11

Lisa makes $78.37 per day. If she works 8 12 hours, how much does she make in 1 hour?

Mathematics
1 answer:
Leni [432]3 years ago
7 0
I’m assuming the time is eight hours and 12 minutes. let me know if that’s not what it’s supposed to be

78.37 / 8.12 = 9.65

lisa makes $9.65 in 1 hour
hope this helps
You might be interested in
Can somebody teach me how to do this?
galina1969 [7]

Ratios and fractions are interchangeable (for the most part). A fraction is a type of ratio. And we've all worked with fractions before, so that's what we'll do here.

I can say that the ratio 3:1 is the same as the fraction 3 / 1. Using that fraction, it is fairly easy to find equivalent fractions.

3 / 1 = 6 / 2 = 9 / 3 = 30 / 10

...And so on

Another example, 5:6 = 5 / 6.

5 / 6 = 10 / 12 = 15 / 18 = 30 / 36

To find equivalent fractions, all you need to do is multiply both the numerator and denominator by the same number. As long as that number is the same (and your multiplication is correct), then the new fraction will be equivalent to the original.

Hope this helps!

4 0
2 years ago
Which mixed number is equivalent to the improper function below? 46/10
Valentin [98]

Answer:

B. 4 and 6/10

Step-by-step explanation:

in order to find this answer i've always had a trick where i first off find an even number to divide these with and in this case that would be 4 and then the leftovers would be 6/10 and in this case your answer would be right there 4 and 6/10 but if needed to be simplified it would be 4 and 3/5

hope this helps, if it did please make sure to like and rate and give me the brainliest if possible!

have a good day!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the local dairy farm, Kareem buys a 32-oz container of yogurt for $2.56. Jonah buys a 6-oz container of yogurt for $0.48. Are
ZanzabumX [31]

Answer: don't know sorry

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Hector keep close tabs on his bank account. His account had a balance of -$22.80. The next day, he made a deposit of $56.60. His
valentina_108 [34]
If you add 22.80 by the deposit which is 56.60 you will get 79.04
The answer is : 79.04
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Can someone explain this??
alexandr402 [8]

Answer:

Step-by-step explanation:

a+(n-1)*d=t_{n}\\\\a+(70-1)*(-43)=t_{70}\\\\a+69*(-43)=500\\\\a-2967=500\\\\a=500+2967\\\\a=3467

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help answer this question above
    14·2 answers
  • Is a triangle with two congruent sides always have 45 45 and 90 degrees?
    14·2 answers
  • the cost of a pen is 3 times the cost of a pencil and cost of a notebooks is four times that of a pen. If the cost of 6 pencils,
    6·2 answers
  • Can someone please help
    7·1 answer
  • 14,
    8·1 answer
  • PLease help me find the unit rate for $140 for 18 ft
    7·1 answer
  • Isabelle, Joel, and Bryan sat on their grandmother's porch shelling peas for dinner. There were 2 big bowls of peas, and each pe
    15·1 answer
  • Select the situation below that is most likely to produce a 50-50 result. That is, 50% of the time the coin lands on heads and 5
    11·2 answers
  • I need help with this math scrambel
    11·1 answer
  • The library has 28 science fiction books. Each shelf holds 5 books,
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!