1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
V125BC [204]
3 years ago
15

Can someone explain this to me

Mathematics
1 answer:
ivann1987 [24]3 years ago
6 0
Basically you have to take 19/2 so you can't have a variablr
You might be interested in
17. An equation is shown.
Vladimir [108]
The answer is 1 because 1x7=+7
7 0
3 years ago
Please help got to get grade up
dusya [7]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

The ratio of abc/def=1.5

15/1.5=10

if you have insta follow me if you want at riztofu

5 0
3 years ago
A cubical reservoir has capacity of 480000 l itters of liquid. If ifs length and breadth are 10m and 8m respectively, find the h
sertanlavr [38]

Answer:

Height = 6000 m

Step-by-step explanation:

Volume = length \times breadth \times height \\\\480000 = 10 \times 8 \times  height\\\\480000 = 80 \times height\\\\height = \frac{480000}{80} =  6000 \ m

5 0
3 years ago
Please help me solve this question ! ​
AlexFokin [52]
(d) 18/48

That’s the only value that’s not negative compared to the rest
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Approximately how much do i save per bottel of juice if i buy a pack of 8 rather than a pack of 6
Korolek [52]

Answer: Your question is missing information but this is what you do to answer your question step by step

B = Cost of 8 pack / 8 bottles  =  $ Cost of 8 pack/ 8 =$ ____ per bottle

A = Cost of 6 pack/ 6 bottles = $ Cost of 6 pack/ 6= $ ____ per bottle

then do a simple subtraction  A -B = savings

Step-by-step explanation:  Information is incomplete

if an 8 pack cost $16

If the 6 pack cost $15

All you do is a simple subtraction after calculations

Cost of 8 pack / 8 bottles  = $16/8 =$2 per bottle

Cost of 6 pack/ 6 bottles = $15/ 6= $2.50 per bottle

in my example  

You would save $ 0.50 per bottle by purchasing the 8 pack

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 4/5 of the money collected from a fundraiser was divided equally among 8 grades what fraction of money did each grade receive
    12·2 answers
  • PLEASE HELP WITH #4
    10·1 answer
  • Solve (X-3)^2/3=9 (the ^ is an exponent)
    5·1 answer
  • Answer this question
    11·1 answer
  • NEED HELP ASAP PLEASE!!!!
    5·1 answer
  • How do I solve this equation and check the solutions?
    14·1 answer
  • Pick a number from 1 to 10
    12·2 answers
  • HELP ASAP !! During one team's session, the ratio of the number of games the team won to the number of games the team played was
    10·1 answer
  • What is f(x) = 2/3x - 1? when x = 2
    12·1 answer
  • could you possibly help me with this question? (its not part of a graded assignment, just a review from an online course of mine
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!