1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oee [108]
3 years ago
12

15 points

Mathematics
2 answers:
igor_vitrenko [27]3 years ago
7 0

Answer:

3 and 2 i think

Step-by-step explanation:

SVETLANKA909090 [29]3 years ago
7 0
2,3 need an explaination?
You might be interested in
Which explains why the graph is not a function?
german

The statements that apply to the ratio of rice and water are:

  • The ratio of rice to water is 1 to 2.5
  • The ratio of water to rice is 2.5 to 1

<h3>Ratios</h3>

Ratios are used to compare quantities of different measurements

The entries on the table are given as:

<u>Rice          Water</u>

2                  5

3                  7.5

5                 12.5

8                 20

<h3>The ratios of both quantities</h3>

The ratio (r) of rice and water is then calculated as:

r = \frac{Water}{Rice}

Pick any corresponding table entry.

So, we have:

r = \frac{5}{2}

Divide

r = 2.5

This means that, the ratio of rice to water is 1 to 2.5, and the ratio of water to rice is 2.5 to 1

Read more about ratios at:

brainly.com/question/1781657

3 0
3 years ago
Write a quadratic function that only has one root
AlekseyPX

Answer:

y= x squared.

Step-by-step explanation:

When graphed, the parabola only has an x-intercept at (0,0). Since a root is another word for an x-intercept, it only has one root.

I hope this helps, and I hope you have a good day.

3 0
3 years ago
Mr. Patel bought lunch at a restaurant for $7.35. If he paid with a $10.00 bill, how much change did he get back?
Allisa [31]
2.65 dollars and cents
8 0
3 years ago
7 lbs of sour candies cost $7.00. What is the unit price?
grandymaker [24]

Answer:

$1 per lb

Step-by-step explanation:

If you divide the cost by the amount you are getting, then you get the unit rate. So, since 7 divided by 7.00 is 1.00, then the cost per pound is $1.00

7 0
3 years ago
Answer p l e a s e ! !
sergiy2304 [10]

Answer:

3 = y

Step-by-step explanation:

24 + 4y = 12y

- 4y - 4y

__________

\frac{24}{8} = \frac{8y}{8} \\ \\ 3 = y

I am joyous to assist you anytime.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • In the general equation of a line, if A = 0, what will the graph of the line look like?
    8·1 answer
  • The population of birds in a sanctuary Increases at a steady rate. The graph of the population over time has the points (1, 105)
    8·2 answers
  • 0.435<br><br><br> 0.303<br><br><br> 0.154<br><br><br> 0.406
    14·1 answer
  • List some states whose shapes are not polygons
    15·2 answers
  • BRAINLIESTTT ASAP! PLEASE HELP ME :)
    11·1 answer
  • Which expression is equivalent to 3/ x^5y <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%5B3%5D%7B%20%7Bx%7D%5E%7B5%7Dy%20%7D%
    14·2 answers
  • SERIOUS ANSWERS ONLY PLZ
    10·1 answer
  • Find the area of the shaped region
    8·1 answer
  • If Maya orders a $1.89 drink, 3 cookies at $.99 each, and 2 slices of pizza at $2.50 each. How much did Maya pay for her order?
    12·1 answer
  • Just tell me the answer I have 5 min
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!