1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Schach [20]
2 years ago
15

Jell E. Bean owns the local frozen yogurt shop. At her store, customers themselves a bowl of frozen yogurt. Jell E. Bean charges

$32 for five pounds of yogurt.
a. What is the unit rate:




b. Write the equation:




c. Use your equation to find out how it will cost for 12 pounds of yogurt.

12 pounds = $
sorry im new to this so i got confused on this but PLEASE HELPPPP MEEEEE
Mathematics
1 answer:
uysha [10]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Unit rate = $32/(5 pounds) = $6.40/pound

[You can convert that to smaller units:

$6.40/pound × (1 pound)/(16 ounces) = $0.40/ounce]

:::::

Cost = (number of pounds) × $6.40/pound

:::::

12 pounds × $6.40/pound = $76.80

You might be interested in
Please help me asap i need it
TiliK225 [7]

Answer:

j) y=2/5x-1

Step-by-step explanation:

you can use desmos graphing calculator to help you on questions like these, all you gotta do is input each answer and you get a visual representation of what they look like. Hope this helps!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
You interview all of your family members at a picnic and record their age and shoe sizes. The data is shown in the table. Which
Elan Coil [88]
C. It is the mean. Add all of the ages up and divide by how many there are.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Triangle: solve for x
NARA [144]

Answer:

6 root two

Step-by-step explanation:

geometric mean for leg t.

24*3=x2

x2=72

x=root(72)

6 root two

if my answer helps please mark as brainliest.

6 0
3 years ago
0=4t-16t^2 Solve this please
vaieri [72.5K]

Answer:

\large\boxed{t=0\ \vee\ t=\dfrac{1}{4}}

Step-by-step explanation:

4t-16t^2=0\qquad\text{divide both sides by 4}\\\\\dfrac{4t}{4}-\dfrac{16t^2}{4}=\dfrac{0}{4}\\\\t-4t^2=0\\\\t(1-4t)=0\iff t=0\ \vee\ 1-4t=0\\\\1-4t=0\qquad\text{subtract 1 from both sides}\\\\-4t=-1\qquad\text{divide both sides by (-4)}\\\\t=\dfrac{1}{4}

7 0
2 years ago
Marianne collects coffee mugs from places she visits when she goes on vacation. She displays her 87 coffee mugs over her cabinet
lozanna [386]
So the probability of it being California a
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which pair of lines are perpendicular to one another ?
    5·1 answer
  • You are testing the claim that the mean GPA of night students is different from the mean GPA of day students. You sample 30 nigh
    14·1 answer
  • Still don’t understand omg asap please
    6·1 answer
  • Which rectangles have the same perimeter?
    8·2 answers
  • How dou write out 92×3​
    14·2 answers
  • How many $3.50 can you buy for a million, 10^6, dollars?
    13·1 answer
  • F(x) = x2 - 4x – 8,<br> Graph
    5·1 answer
  • A water tank in the shape of a right cylinder has a diameter of 14 feet and a height of 18 feet. What is the volume?
    10·1 answer
  • What is the answer please
    8·1 answer
  • Let r(t) be the rate in gallons per hour at which water enters a tank. what are the units of r'(t)?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!