1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OlgaM077 [116]
3 years ago
11

Jared buys 2.4 pounds of broccoli for $3.24. Which equation could Jared use to find c the

Mathematics
1 answer:
OLga [1]3 years ago
5 0

Answer:

nn Sci

Step-by-step explanation:

do 3.24 divided by 2.4

hh&hhhhhhhhhhhhhhhhhhh

I have to add random letters in order for u to get my answer tuck cyanide Dinero

You might be interested in
What is the simple interest on $360 borrowed for 30 months at 12.3%?
astra-53 [7]

Answer:

$110.70

Step-by-step explanation:

<em>I=PRT</em>

P (principal)=360

R(rate)=12.3%

T(time)=30 months (2 and half years)

I=360*12.3%*2.5

=$110.70

Just to note 12.3% is also 0.123 we sometimes change it into a decimal.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Results from a survey conducted in a certain grocery store showed that 3 out of 5 people preferred crispy-flakes cereal to crunc
BabaBlast [244]

The number of people who how many most likely purchased crunchy-flakes cereal is 1000 customers.

<h3>How many most likely purchased crunchy-flakes cereal?</h3>

Ratio expresses the relationship between two or more numbers. It shows the number of times that one value is contained within other value(s).

The first step is to determine the ratio of people who preferred crunchy-flakes cereal:

Ratio of people who preferred crunchy-flakes cereal : 5 - 3 = 2

Now, multiply the ratio of those who prefer crunchy-flakes cereal by the total number of customers: (2/5) x 2500 = 1000  customers.

To learn more about ratios, please check: brainly.com/question/25927869

#SPJ1

5 0
2 years ago
Solve the following system by any method -8x-8y=0 -8x+2y=-20
iVinArrow [24]
                     \fbox{Solution by using Matrix} 

\text{Linear Equation} = -8x-8y=0 , -8x+2y=-20

\text{Rewrite the linear equations above as a matrix} 

\left[\begin{array}{ccc}8&-8&0\\-8&2&-20\\\end{array}\right] 

\text{Apply to Row2 : Row2 + Row1} 

\left[\begin{array}{ccc}8&-8&0\\-8&-6&-20\\\end{array}\right] 

\text{ Simplify rows} 

\left[\begin{array}{ccc}8&-8&0\\0&1&10/3\\\end{array}\right] 

\text{Note: The matrix is now in echelon form.}\text{The steps below are for back substitution.} 

\text{Apply to Row1 : Row1 + 8 Row2} 

\left[\begin{array}{ccc}8&0&80/30\\0&1&10/3\\\end{array}\right] 

\text{ Simplify rows}  

\left[\begin{array}{ccc}1&0&10/3\\0&1&10/3\\\end{array}\right] 

\text{Therefore, the solution is} 

x= \dfrac{10}{3} \ \text{and} \ \ y=\dfrac{10}{3}
7 0
3 years ago
You are ordering lunch for everyone in your office from a small restaurant nearby. The following shows the menu items available.
Kipish [7]

What is the actual question? I know what you're trying to say, just it's not enough info...

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Make r the subject of the formula <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=v%20%3D%20%5Cpi%20%5C%3A%20h%20%7B%7D%5E%7B2%7D%28r%20-%
Vaselesa [24]

Answer:

\boxed{r =  \frac{h}{3}  +  \frac{v}{\pi {h}^{2} } }

Step-by-step explanation:

Solve \:  for \:  r:  \\  =  >   v= \pi {h}^{2}(r -  \frac{h}{3}  ) \\  \\  v=\pi {h}^{2}(r -  \frac{h}{3}  )is \:  equivalent  \: to   \:   {h}^{2}\pi(r -  \frac{h}{3}  ) = v: \\  =  >  {h}^{2}\pi(r -  \frac{h}{3}  ) = v \\  \\ Divide  \: both \:  sides  \: by  \: \pi  {h}^{2} :  \\  =  > r -  \frac{h}{3}  =  \frac{v}{\pi {h}^{2} }  \\  \\ Add \:   \frac{h}{3}  \:  to  \: both \:  sides:  \\  =  > r =  \frac{h}{3}  +  \frac{v}{\pi {h}^{2} }

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Provide at least 1 equivalent fraction for the following:?i need help please this is due tomorrow
    10·1 answer
  • Would C(m)=6x+25 domain be best represented by integers whole numbers rational numbers or real numbers
    10·1 answer
  • A quadrilateral has four right angles two pairs of size of equal length and two pairs of opposite sides that are parallel the pa
    10·2 answers
  • The data set shows fuel efficiencies, in miles per gallon, of the vehicles featured in a car buying guide.
    6·1 answer
  • Jane wants to add chocolate chips to her trail mix. A 3-pound bag of chocolate chips costs $3.22. What is the unit price?
    8·2 answers
  • What is 2×2?<br>"show working"​
    13·1 answer
  • ANSWER THIS PLEASE ASAP!!!!
    14·1 answer
  • Help plzzz on edge i have almost 50 mins to complete
    5·1 answer
  • ONE MORE IF YOU ANSWER YOU WILL GET BRAIN LISTED!!!!!!!!
    8·2 answers
  • Can someone help me with this. Will Mark brainliest.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!