Just divide the 83,280 by 12, when you do that you get 6940. So 6940 is how much she makes per month then you take that 6940 and divide it by 4 to get what she makes per week, when you do that you get 1735.
So, Susan Johnson would earn 6940$ per month if she would be paid per month and if she was paid per week she would earn 1735$ per week.
Answer:
Ur final grade will go down if you are looking for answers buddy! :)
Step-by-step explanation:
There are various ways in which you could do this problem. I'm going to share what I think is one of the faster ways.
Instead of thinking of jumping from (-1,4) TO (2,-2), Consider the horiz. jump separately and the vertical jump separately. From -1 to 2 is 3 units. Three times that is 9 units. Add 9 to -1, obtaining 8. That's the horiz. component of the terminal point.
From 4 to -2 is -6 units. Mult. that by 3. The result is the vert. comp of the terminal point.
Answer:
$9.59 for 7 bags of potatoes
Step-by-step explanation:
First you find the unit rate by dividing 6.85 by 5.
The unit rate should equal $1.37.
Then you multiply that and 7 which equals $9.59
4×2/8
5×2/10
6×2/12
7×2/14
8×2/16
9×2/18
10×2/20
There are a lot more problems but here are a couple to help you for now.