1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Solnce55 [7]
2 years ago
11

Help!!!!!!!!!!!!!help

Mathematics
2 answers:
Lynna [10]2 years ago
7 0

Answer:

Brand A

Step-by-step explanation:

to find unit price divide the price by the amount,

brand A: 2.36/18=1.3<u>111 </u>

brand B: 4.09/24=1.7041<u>666 </u>

1.3 is less than 1.7 so brand a is better buy

(brand a)    (brand b)

Deffense [45]2 years ago
3 0

Answer:

13 cents, 17 cents, Brand A

Step-by-step explanation:

The unit price is the price of a single pencil. You can find that by dividing the total price by the number of pencils.

Brand A= $2.36/18= $0.13

Band B= $4.09/24= $0.17

0.13 < 0.17

Brand A is cheaper because the price per pencil is less.

You might be interested in
If three 2-liter sodas cost $14, then how much do five 2-liter sodas cost?
Roman55 [17]

Answer:

23.3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
if a square has an area of 255 square yards and a perimeter of 60 yards what is the side length of the square
Marta_Voda [28]

Answer: 15, if area is supposed to be 225

Step-by-step explanation:

60 / 4 sides = 15

15*15= 225

8 0
3 years ago
Nayeli buys some packs of rubber bracelets. There are 8 bracelets in each pack
IceJOKER [234]

Answer:

Hey! Ok so the answer is 6.

Step-by-step explanation:

If 1 pack has 8 bracelets in each and she has 48 in total then you would have to divide the total to the number of bracelets in each pack so therefore 48 divided by 8 which is 6

Hoped this helped! Have an amazing day! Im Eve btw. also consider marking this brainliest thank you so much if you do!✨

6 0
2 years ago
What is the value of x? ill give brainliest !!! ^^
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

ok

Step-by-step explanation:

154

8 0
3 years ago
Please help me with this
ziro4ka [17]

Answer:

Q1: 3

Q2: reflected (a)

Q3: a

Q4: false

Q5: 90°(b)

Step-by-step

srry if it's wrong cuz I dont remember some of these but I tried

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 5-{-12}x3-24 divided by 6
    13·1 answer
  • Prove that the two circles shown below are similar. (10 points) Circle C is shown with a center at negative 3, 1 and a radius of
    10·1 answer
  • В та<br> If B = 49°13' and b - 10 find a<br> a. 4.6<br> b. 8.6<br> C.<br> d.<br> 5.4<br> 6.5
    11·1 answer
  • If JM = 5x – 8 and LM = 2x – 6, which expression represents JL?
    15·1 answer
  • M 1 = 30°, m 2 = 45°, m 3 =<br><br> 30<br> 75<br> 105<br> 150
    6·2 answers
  • Evaluate.<br> 25/5+7-(4x3)
    9·1 answer
  • 3a + 6 = a<br><br><br> 7th Grade Linear Question
    7·2 answers
  • Use the inequality sign to show which situation has the greater unit rate.
    9·1 answer
  • PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!!
    12·1 answer
  • Mr. Ramsey has 14 girls and 10 boys in her class she will randomly create one group of three students to work on a project what
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!