1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lukranit [14]
3 years ago
15

State the difference between Map, Globe, and Plan​

Mathematics
1 answer:
kati45 [8]3 years ago
8 0

Answer:

The globe represents the whole earth, whereas a map may represent the whole earth or just a part of it. A globe can be used to get a broad-level picture of the world while maps provide more specific information about different places.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve for X: -22=-7+3/5x
stira [4]



solution for the problem-

X=-22
3 0
3 years ago
Trigonometry<br> Reference Angles and Triangles<br> Find the exact value of sin 135*
Tomtit [17]

Answer:

sqrt(2)/2

Step-by-step explanation:

Sin(135) = sin(180-135) = sin(45)

= 1/sqrt(2) or sqrt(2)/2

sqrt: square root

4 0
3 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99. his sister says that at that price,each drink wo
tresset_1 [31]
It is not true

6pack = 6 pieces ? 

6 pieces for $2.00 = $12   not $2.99

Devon should divide $2.99/6  ~~  $0.49


6 0
3 years ago
a builder buys 24.5 acres of land to develop a new community of homes and parks the builder plans to use 0.25 of the land and pa
Elena-2011 [213]
24.5 x 0.25 = 6.125 acres that will be used for the new park.


24.5 x .72 = 17.65 acres in the second property
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 408 divided 11.35?​
sdas [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

Nooooooo

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the simplest form of 15 75
    5·1 answer
  • Evaluate the expression: H - 7 for H = 22
    15·2 answers
  • Help????<br> Correct answer gets Brainliest.
    7·1 answer
  • Select the equations with a coefficient of 6.
    12·1 answer
  • WILL MARK AS BRAINLIEST PLEASE HELP!!!
    8·2 answers
  • 8.
    5·1 answer
  • What is a radius in geometry, and what are some examples of it?
    10·1 answer
  • What is the slope (rate of change) for the table?
    7·1 answer
  • While on vacation, you and your friends need to take a cab ride. The average cab fare (cost) is $2.70 per mile. Write an express
    13·1 answer
  • What the closest volume of a cylinder with a height of 10 and a circumference of 8
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!