1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kari74 [83]
3 years ago
7

The diagram shows the arcs for the construction of —

Mathematics
1 answer:
babunello [35]3 years ago
3 0
Can u show the picture?
You might be interested in
Write a linear function from the table.
3241004551 [841]

Answer:

It would be A.

Step-by-step explanation:

Because, 5 x 0 is 0, 5 x 1 is 5, 5 x 2 is 10, and so on. Its really just counting in 10s.

3 0
2 years ago
PLS HELP ASAP! GIVING BRAINLY
ioda
The answer would be (x+1) and (x+10) so E
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Quick anyone know this algebra 2 problem?
anastassius [24]

I believe it's the 3rd one

3 0
3 years ago
What is the best description of the relation in Item 2?
ser-zykov [4K]

Answer:

Step-by-step explanation:

a relation that is not a function

8 0
2 years ago
If 2 pieces of pizza and 3 candy bars cost $8 and 6 pieces of pizza and 5 candy bars cost $20, what is the cost of one piece of
Minchanka [31]

Answer:

One piece of pizza = $2.5

One candy bar = $1

Step-by-step explanation:

Call 1 pizza a, 1 candy bar b. We have:

2a + 3b = $8

=> 3(2a+3b) = 3. $8

= 6a + 9b = $24

and

6a + 5b = $20

=> (6a + 9b) - (6a + 5b) = 9b - 5b = 4b = $24 - $20 = $4

=> b = $1

=> 2a + $3 = $8

=> 2a = $5

=> a = $2.5

So one piece of pizza = $2.5, one candy bar = $1

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 12 times 12 plus 1
    9·2 answers
  • Jillian needs to buy a new laptop for the school year. The list price for the laptop is $479.99. Is it a better
    10·2 answers
  • Suppose Neil Armstrong decided to throw a golf ball into the air while he was standing on the
    11·1 answer
  • The difference of two numbers is equal to 0.6. Their quotient is also 0.6. What are the numbers?
    7·1 answer
  • The number of calories in a piece of pie is 20 less that 3 times the number of calories in a scoop of ice cream . The pie and th
    7·1 answer
  • Plzz solve for 15points
    8·1 answer
  • Consider the following pair of equations:
    12·1 answer
  • If y varies directly as x, and y = 75 when X = 25. Find x when y=21 PLEASE HELP ASAP
    9·1 answer
  • What is the product of -3 1/3 and -8 7/10
    8·2 answers
  • Solve the following and graph the solutions:
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!