1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Feliz [49]
3 years ago
7

Prove thatsin B + Sinctan (Btc)Cas B + los e​

Mathematics
1 answer:
nexus9112 [7]3 years ago
3 0

Answer:

d

Step-by-step explanation:

f

You might be interested in
HELP ME PLEASE !!!!!!!!!
Kay [80]

Answer: 33 333,33 per month or 400 000 per year

Step-by-step explanation:

You need 48 000 + 0.035X = 62 000

So ( 62 000 - 48 000 ) / 0.035 = X

Then you can divide X per 12 (months in a year)

And you have your answer per month .

So 33 333,33 total sale per month to have at least as high as the average pay

5 0
2 years ago
Which of the following sets are infinite sets?
vova2212 [387]

Answer:

option 2,5 are correct

Step-by-step explanation:

mark me as brainliest ❤️

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Complete the square.<br><br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=t%5E%7B2%7D%20-24t%2B%20%3F" id="TexFormula1" title="t^{2} -24t+ ?
irina [24]

Answer: (x-12)^2-144

Step-by-step explanation:

use the formula (b/2)^2 in order to create a new term to complete the square.

LET ME KNOW IF ITS RIGHT

8 0
2 years ago
Please help! i dont get this
igomit [66]

ANSWER: D.180

EXPLANATION:  A straight angle is 180 degrees

A straight angle changes the direction to point the opposite way. Sometimes people say "You did a complete 180 on that!" ... meaning you completely changed your mind, idea or direction.

8 0
3 years ago
Meredith lives 24 blocks from her friends house if she travels on block every minute how many minutes will it take her to reach
Anestetic [448]

Meredinth takes 24 minutes to reach her friend house

<em><u>Solution:</u></em>

Given that, Meredith lives 24 blocks from her friends house

She travels one block every minute

<em><u>To find: time taken by Meredith to reach friend house</u></em>

From given,

Number of blocks between Meredith house and her friedn house = 24

She travels one block every minute

Thus she takes 1 minute for 1 block

One block = 1 minute

So, for 24 blocks, we have to multiply by 24

24\ block = 1 \times 24\ minute\\\\24\ block = 24\ minute

Thus Meredinth takes 24 minutes to reach her friend house

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of 4 x minus 7 when x = 4?<br> 1<br> 9<br> 16<br> 23
    6·1 answer
  • taxes on a house assessed at $64,000 are $1500 a year. if the assessment is raised to $85,000 and the tax rate did not change, h
    12·1 answer
  • Graph the line with slope -3 and -1
    14·1 answer
  • A package of crackers weighing 8.2 Oz cost $2.87 what is the cost per ounce of the crackers
    11·1 answer
  • Nine less than five times a number is equal to-30
    12·2 answers
  • On a coordinate plane, a line goes through (0, negative 1) and (3, 1). A point is at (negative 3, 0).
    7·2 answers
  • Alexander paid seven dollars to park her car for three hours at the parking garage .the garage charge is a constant hourly parki
    6·1 answer
  • Ayudaaaaaaaaa es urgente
    14·1 answer
  • I’m the figure at right, THINK POWER. <br><br> A) find the measures a, b, and c.
    15·2 answers
  • What is the answer for this equation 3x-2=2x+9
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!