Answer:
Mode = 7.5
Median = 7.5
Step-by-step explanation:
Most Common is 7.5 which is mode and 7.5 is median as it is the middle number.
She multiplied it by 5, because that would make the equation:
2.5 + y = 125
So when we add -y and y cancel out
Brand X costs $1.56 for 12 ounces
Brand X: cost of each ounce = $1.56 / 12 = $0.13
Brand Y costs 2 cents more per ounce, so the cost of brand Y per ounce= $0.13 + $0.02 = $0.15
The cost of 15 ounces of brand Y = $0.15 x 15 = $2.25
Answer
$2.25
SHDJJEHEH shdhshshshshduvuvuvububuyb