1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina CMI [18]
2 years ago
9

I have to find the value of x

Mathematics
1 answer:
Greeley [361]2 years ago
4 0

Answer:

x = 25

Step-by-step explanation:

A quadrilateral is inscribed in a circle, so it is a cyclic Quadrilateral.

Opposite angles of a cyclic quadrilateral are supplementary.

Therefore,

3x + 21y = 180°.....(1)

2x + 26y = 180°.....(2)

From equations (1) & (2)

3x + 21 y = 2x + 26y

3x - 2y = 26y - 21y

x = 5y

y = 1/5 x

Plug y = 1/5 x in equation (1)

3x + 21*1/5x = 180

15x + 21x = 180*5

(Multiplying both sides by 5)

36x = 900

x = 900/36

x = 25

You might be interested in
Round six point nine five to one decimal place
alexandr1967 [171]
6.95 to one decimal place would be 7 because if it was 6.9 then it would round to 7 and the 6.95 rounds the 9 to a 10 and you cant have 6.10 so it would be 7.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this question ):
steposvetlana [31]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

its b since you have -1 -2 so its x+1 and x+2

will you try to help me on my question i posted to day

5 0
3 years ago
One of the questions in the Pew Internet & American Life Project asked adults if they used the Internet, at least occasional
murzikaleks [220]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

i think so but it will help you

8 0
3 years ago
Isaac has spent $20 to set up cable service and the monthly fee is $54.95. Write an equation to represent the total amount it co
Liono4ka [1.6K]
Do 54.95 + 20.00 and you get 80.95
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write and solve the following expression:<br><br>The sum of 7 and twice a number is 15
Nastasia [14]

Answer:

It would be 7 + 2x = 15

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Which statement is equal to 8(26)?
    5·1 answer
  • How many points do you need in order to name a ray?<br> O<br> one<br> four<br> о<br> three<br> two
    13·2 answers
  • Write the equations of three distinct lines to have the same y-intercept -one
    13·1 answer
  • Select the correct answers.
    13·1 answer
  • Question 10 (1 point) Solve for x. 1/2+x/6=4/3
    8·1 answer
  • A 9-yard roll of white paper costs $1.98. What is the unit price?
    11·1 answer
  • Help plz:))) I’ll mark u brainliest
    12·2 answers
  • Help pls fast im on an test
    9·1 answer
  • Elena's cousins went to a restaurant. The part of the entire cost of the meal that was tax and tip together was 25% of the cost
    10·1 answer
  • Write and equation of the line that passes through the point (2,-6) and is parallel to the line x-2y=8
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!