1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
steposvetlana [31]
2 years ago
6

Help please! Much appreciated

Mathematics
2 answers:
Mamont248 [21]2 years ago
7 0
Hello, this is a volume question because it involves 3 measures, the length width and height, so what we would do is we would multiply, 10 x 6 x 8 which is 48
soldier1979 [14.2K]2 years ago
3 0

Answer:

480 inches³

Explanation:

To see how much space is inside something we need to calculate the volume.

A shoe box is a rectangular object

∴Volume of a rectangle=(Length×Width×Height)unit³

                                        =(10×6×8)inches³

                                        =480 inches³

Hope this helps:3

If it did please mark me as brainliest thank you<3

You might be interested in
A store sells a 1 1/4 pound package of turkey for $9 what is the unit price of the turkey in the package?
Brilliant_brown [7]

Answer:

$7.2/lb

Step-by-step explanation:

9/1.25= 7.2

6 0
3 years ago
Trig Project
Flauer [41]

Answer:

bump

Step-by-step explanation:

bump

4 0
2 years ago
Can I get help on 37 please someone
GaryK [48]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

B is the correct answer.

8 0
3 years ago
What does "w" equal in the equation w²+6w-112+0?
Elenna [48]

Answer:

w^2+6w-112

Step-by-step explanation:

combine like terms

w^2 and 6w are not like terms

3 0
3 years ago
HURRY will mark brainliest <br>which one of the following graphs is not a function?? :)​
bonufazy [111]

Answer:

I think its A i'm sorry if its wrong

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • this is the question your grandma is in the hospital and is put on a liquid diet after examining her chart a mistake is found st
    11·2 answers
  • The function h(x)= x^2+3 and g(x)= x^2-6. If g(x) = h(x) +k, what is the value of k
    14·2 answers
  • At a local Zoo a child ticket costs $8.50 and an adult ticket costs $12.50. On one weekend in June they sold a total $1,374 wort
    13·1 answer
  • F=9/5C + 32 find C (9 fifths is a fraction)
    5·1 answer
  • In the diagram below AB is parallel to cd what is the value of X
    5·1 answer
  • An animal shelter currently has 20 cats and 25 dogs. what is the ratio of cats to dogs? (PLEASE ANSWER QUICKLY)
    9·1 answer
  • Kim has 5 yards of denim. She cuts each yard of denim into thirds. How many 1/3-yard pieces of denim does she have?
    13·2 answers
  • Is<br> 0, 125 a<br> termatingdecimal?
    7·1 answer
  • What is the simplified form of the following expression? Assume
    11·1 answer
  • g An article reported the results of a survey of 400 elementary school teachers and 500 high school teachers. Of the elementary
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!