1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jet001 [13]
3 years ago
7

Please answer ASAP!

Mathematics
1 answer:
romanna [79]3 years ago
8 0

Answer:

volume is the product of the 3 dimensions. so devide the volume by the height and by the length to get just the width

1176 / 14 / 8

= 10.5

You might be interested in
X
Nookie1986 [14]

this picture would help you man stay strong

4 0
3 years ago
Nut Mix Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts,
Harrizon [31]
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
8 0
3 years ago
A pizza is cut into 8 equal pieces. A person who eats 1/2 of one piece eats what fraction of the pizza?
Rudik [331]
The person eats 1/16 of the pizza
5 0
3 years ago
Write the Prime factors that 24 and 36 have in common By showing them multiplied together
lakkis [162]

The prime factors that the numbers 24 and 36 have in common are found out to be; 2 × 2 × 3

<h3>How to get prime factors? </h3>

A prime factor of a number is simply factor of that number that is a prime number. This means that any of the prime numbers that can be multiplied to give the original number.

Now, we have;

Prime factors of 36; 2 × 2 × 3 × 3

Prime factors of 24; 2 × 2 × 2 × 3

The prime factors that they have in common will be; 2 × 2 × 3

Read more about Prime factors at; brainly.com/question/1081523

#SPJ1

5 0
2 years ago
Mrs. Hansen wanted to compare the amount of money she spent at the grocery store for the first 9 weeks and the second 9 weeks of
Tatiana [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Square
    8·2 answers
  • J Problem: Find the slope of a line parallel to each given line. 5) y = 3x - 5​
    11·1 answer
  • 9 more than than the quotient of -36 an-4
    14·2 answers
  • Matt spent 1/5 of his money on a concert ticket. He spent $60 on a new jacket and $2.50 for bus fare. He reached home with $17.5
    11·1 answer
  • One weekend Drake and JaMarcus mowed lawns to earn spending money. Together they earned 15.50 an hour for 15 hours of work. Each
    13·1 answer
  • 6 less than 3 times a number​
    15·2 answers
  • What is the value of the angle marked with x?
    6·2 answers
  • Cara has $25 to buy dry pet food a pound of dog food costs $2 and treats are $1 apiece if she buys 9 pounds of food the greatest
    15·1 answer
  • Heeeelp pls i beg of you​
    6·1 answer
  • Use the rulers to help you estimate the perimeter of this triangle. <br> 6.5 in. 3 in. 6 in. 7 in.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!