1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga55 [171]
2 years ago
15

Please help What is the simplified expression for 2^2 x 2^3/ 2^4

Mathematics
1 answer:
jonny [76]2 years ago
8 0
2^1 because when you times indices you add the indices and when you divide you subtract it
You might be interested in
Plz help it’s due tonight!!!
jasenka [17]

sorry

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Can you help me plz
Alex73 [517]

9514 1404 393

Answer:

  y = x + 4

Step-by-step explanation:

To find the constant in the equation, look in the table for the value of y when x=0. That value is 4, so ...

  y = x + 4

6 0
2 years ago
WHO EVEN ANSWERS FIRST WILL BE MARKED BRAINLIEST
blagie [28]

Answer:

it's -6 4/9 so B

4 0
2 years ago
Simplify 14 to the 15th power over 14 to the 5th power.
cluponka [151]

14^15/14^5=14^(15-5)=14^10

Hope this kinda helps !!
6 0
3 years ago
Describe the vector as an ordered pair around coordinates to the nearest 10th the diagram is not drawn to scale
xxMikexx [17]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

x = r cosΘ

y = r sinΘ

with r = 54 and Θ = 69°, thus

x = 54cos69° ≈ 19.4

y = 54sin69° ≈ 50.4

Thus (54, 69° ) as an ordered pair

= \left[\begin{array}{ccc}19.4\\50.4\\\end{array}\right]

4 0
2 years ago
Other questions:
  • You needed $110 to buy a new tv for your room so far you have saved 75% of what you need how much money have you saved
    5·1 answer
  • Kalat bought a dozen bags of bird food for $27. Use compatible numbers to find the approximate cost of six dozen bags of bird fo
    12·1 answer
  • The data set shows the numbers of pages in the books on a reading list.
    14·2 answers
  • Tanisha’s mother buys 38 lemons. It takes 8 lemons for 80 ounces of lemonade. She needs to make 448 ounces of lemonade. Does Tan
    6·1 answer
  • What is the relationship between 3's and 9338
    11·1 answer
  • Find a point on Y-axis which is equidistant from the points (2,-2) and (-4,2)
    6·1 answer
  • Don't spam...<br><br>Step by step explaination needed...​
    11·2 answers
  • A 6-pound bag of sugar costs $7.98. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Use the spinner below to find each probability. Write as a fraction in simplest form.
    5·2 answers
  • I need to find the surface area. it's a cut sphere with a diameter of 14.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!