Answer:
1.65
Step-by-step explanation:
100 pounds of the mixture = 1.36 * 100 = 136 dollars.
She uses 20 pounds of jelly beans that cost
20 * .20 = 4.00
136 - 4 = 132 dollars left for 80 pounds of sugar candies.
80 pounds = 132 pounds of sugar candies.
1 pound = x
80/1 = 132 / x Cross multiply
80x = 132
x = 132 / 80
x = 1.65 / per pound
Answer:
Yes, Always
Step-by-step explanation:
If M is the midpoint of line KL, then M, K, and L are collinear.
As you notice in the diagram, to be collinear means part of the same line.
please mark brainliest
Answer:
Difference between multiplication property of equality and inequality
The only difference is: If you multiply or divide both sides of an equation by the same negative number, the equation remains the same, but If you multiply or divide both sides of an inequality by the same negative number, the inequality reverses. !!!!!
Step-by-step explanation:
Answer:
A) 1/6 & 1/12 (with borders) 1/3 & 1/6 (without borders)
B) 1/4 & 1/12 (with borders) 1/2 & 1/6 (without borders)
C) 1/4 & 1/4 (with borders) 1/2 & 1/2 (without borders)
Step-by-step explanation: