1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatuchka [14]
3 years ago
10

If a tip of 15% is added to the food bill, what is the total on a food bill of $12.95?

Mathematics
1 answer:
Zinaida [17]3 years ago
7 0
15% of the food bill is: 
$12.95* (15/100)= $1.94

$12.95+ $1.94= $14.89.

The food bill (including tip) is $14.89~
You might be interested in
What is the solution to the following inequality? x/-3 ≤ 3 A) x ≥ 6 B) x ≤ -9 C) x ≥ 1 D)x ≥ -9
arsen [322]

Answer:

option D

Step-by-step explanation:

x/-3≤3

multiply by (-1) on both sides

x/3≥-3

x>=-9

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many solutions does the equation 3(x-5)-7=-3x8 have
LenaWriter [7]

Answer:

not really good at maths. 15.33

Step-by-step explanation:

3(x-5)-7=3×8

3x-15-7=24

3x =24+15+7

3x = 46

Three will divide it's self to give you one and divide 46 to give you 15.333

(correct me if i'm wrong)

8 0
3 years ago
15 ounces of gold cost $6058.50 find the unit rate in dollars per ounce
Vlad [161]
The unit rate in dollars per ounce would be $403.90.
Hope this helps! :D
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Trip has 15 coins worth 95 cents.Four of the coins are each worth twice as much as the rest. Construct a math argument to justif
const2013 [10]
(11*5)+(4*10)=95
11+4=15
Both are equal to the constraints of the word problem and there for justified.
6 0
3 years ago
At some department store, all suits are reduced 30% from the retail price. If a man purchased a suit that originally rera ec for
Arisa [49]

Answer:

$78.72

Step-by-step explanation:

To find 30% of the original value, we need to turn this percentage into a decimal or a fraction and then multiply it by the original value

  • 30% is equivalent to 0.30, \frac{30}{100}, and \frac{3}{10}
  • So we can use either of these values. I will use 0.30 for simplicity

  • ($262.40)(0.30) = $78.72 is the amount saved
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Answer the question
    10·2 answers
  • What is the equation of the line that passes through the point of intersection of the lines y = 2x − 5 and y = −x + 1, and is al
    11·1 answer
  • If f(x)=5x+1 and g(x)=2f(x)+5 then g(-1)=
    15·1 answer
  • Jack lists all of the unique random samples of a certain sample size from a population. He then calculates the mean for each of
    7·1 answer
  • I NEED HELP!! thank u;-)
    11·2 answers
  • So there are 200 kids in a party and 70 kids leave and they divide another 200 kids
    9·1 answer
  • Which system of linear inequalities has the point (3, -2) in its solution set?
    14·1 answer
  • Please help!
    14·1 answer
  • I NEED HELP Which ordered pair is a solution of the equation?
    5·2 answers
  • Click “show your work” and graph the absolute value function shown below. f(x) =|x – 4| + 1
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!