1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fittoniya [83]
3 years ago
14

A 35 ounce bag of chips costs $4.99. What is the price per ounce?

Mathematics
1 answer:
Vika [28.1K]3 years ago
7 0

Answer:

The answer to the question provided is $7.01

You might be interested in
How many quarts of water must be added to 3 gallons of soup that is 60% chicken broth to make the soup 40% chicken broth
Nuetrik [128]

Answer:

<u><em>6 quarts</em></u>

Step-by-step explanation:

60% 3 gallons = 1.8 gallons of broth

water = 0% broth

1.8=1.2+0.4x

0.6=0.4x

x=1.5

1.5 gallons = 6 quarts

8 0
3 years ago
Help me pleaseee ejejie​
Elina [12.6K]

Answer:

The answer is A

Step-by-step explanation:

when you see x and y side by side in a table, each row is one point on a graph. hope this helps!

7 0
3 years ago
A manufacturing company makes 1125 items every hour. which or these statements are true ? Check all that apply
Inessa05 [86]

Answer:

I need to see the statements to answer your question

4 0
3 years ago
Can someone plz help me it’s due at 11:30 plz help!!!
arsen [322]
Well it is b I’m 80% sure
4 0
3 years ago
Look at pic please. :)
Vesna [10]

Answer:

$0.40 per minute

Step-by-step explanation:

You divide 6.40 by 16 to get 0.40.

To fact check this, I multiplied 0.40 by 16 and got 6.40.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • If y varies inversely as x, and y = 5 as x = -2, find y for the x-value of 3.
    8·2 answers
  • Solve for x , 2x-11 -9+ x
    14·1 answer
  • Can you solve this
    8·2 answers
  • You sold $2,200 last week in mascara and $3,000 in eyeliner. At the end of this week you sold $1,850 in mascara and $2,600 in ey
    7·1 answer
  • The price of a technology stock has risen to $9.82 today. Yesterday's price was $9.71. Find the percentage increase. Round your
    6·1 answer
  • A box of 15 cookies cost $9. What is the cost for 1 cookie?
    7·2 answers
  • On Monday a classroom had 25 students. On Tuesday there was 33
    6·1 answer
  • Can anyone tell me what the answer is plz
    11·2 answers
  • Plz help I need this now right answer will get brianliest
    15·2 answers
  • I got a unit test on khan someone help
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!