1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11Alexandr11 [23.1K]
2 years ago
15

Is 2/4 equivalent to 1/4

Mathematics
2 answers:
valina [46]2 years ago
8 0

Answer:

no no no no no no no no no no no

Nitella [24]2 years ago
3 0
No because 2/4 is equivalent to a half and 1/4 is equivalent to a quarter
You might be interested in
Step by step PLEASE!!!
blondinia [14]
F(x) = 3x^2+6x-2

= 3(x^2+2x-2/3)
= 3(x^2 +2x + 1 - 1 - 2/3)
= 3((x+1)^2 - 1 - 2/3)
= 3((x+1)^2 -5/3))
= 3(x+1)^2 - 5

So our function is in the form:

f(x) = 3(x+1)^2 - 5
where a = 3, h = -1, k = -5
7 0
3 years ago
Can anybody help <br> 48=x^2+2x
lubasha [3.4K]

Answer:

x^{2} + 2x - 48 = 0

-> x = 6, x = -8

4 0
3 years ago
Suppose your credit card issuer states that it charges a 17.00% nominal annual rate, but you must make monthly payments, which a
lbvjy [14]
This is hard but the answer is A
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Whatt is the justification of the 2 step of the proof?
Lera25 [3.4K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
MATH HELP PLEASE! (show work)
sasho [114]

y = 1x + 3, also y = 1x + 4 both of those are parallel

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Are these congruent or not????
    15·2 answers
  • Write the slope-intercept form of the equation of the line through the given point (5, -2) and (0, -5)
    14·1 answer
  • 3.44 as a mixed number
    14·1 answer
  • Name the property the equation illustrates. <br><br> 8.2 + (–8.2) = 0
    8·2 answers
  • In the figure, a∥b and m∠1 = 34°.<br><br> What is the m∠2 ?
    13·2 answers
  • 17. The length of a swing is 2.1 m. If the length
    13·1 answer
  • Please help me!
    13·1 answer
  • on Monday you buy two apples and three oranges for a total of $14 on Tuesday you buy four apples and five oranges for $24 what d
    6·1 answer
  • at the farmers market 8 apple cost $5.20 if each apple cost the samw amount what is the price per apple
    15·1 answer
  • Which system of linear inequalities is graphed?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!