1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vsevolod [243]
3 years ago
8

PLEASE ANSWER QUICKLY!!!!! FIRST ANSWER WILL BE MARKED BRAINLIST!!!

Mathematics
2 answers:
Allushta [10]3 years ago
8 0

Answer:

1. $6000

2. 40.9%

3. 51.6%

4. Misc

Explained :

1. 1800 + 150 + 2450 + 1300 + 300 = 6000

2. 2450/6000 = 0.409 = 40.9%

3. 1800 + 1300 = 3100 ; 3100/6000 = 0.516 = 51.6%

4. 300/6000 = 0.005 = 5%

Harman [31]3 years ago
7 0
Number 1 is 6000 number 2 is 40.9% number 3 is 51.6 % number 4 is misc
You might be interested in
Please help me answer question #4 on this document!<br><br> Thank you
Serjik [45]
The image is not visible
7 0
3 years ago
A newly launched clothing line is rapidly increasing in popularity. Every month 20% more items of clothing are sold. If 70,800 i
prohojiy [21]

Answer:

<u>212,400 items</u> were sold in 10 months.

Step-by-step explanation:

Given:

Items sold this month = 70,800

Percent Increase in every month = 20%

We need to find number of items sold in coming 10 months.

Solution:

First we will find number of items increase in each month.

number of items increase in each month can be calculated by Percent Increase in every month multiplied by Items sold this month and the divided by 100.

number of items increase in each month = \frac{20}{100} \times 70800 = 14,160

Now we will find number of item sold in 10 months.

number of item sold in 10 months is equal to sum of Items sold this month and number of items increase in each month multiplied by 10.

framing in equation form we get;

number of item sold in 10 months = 70800+10\times 14160 = 212,400

Hence <u>212,400 items</u> were sold in 10 months.

8 0
3 years ago
Which polynomial is the product of (4x+1) and (3x+2)?
maria [59]
(4x+1)(3x+2)\\\\=4x \times 3x+4x \times 2 + 1 \times 3x + 1 \times 2\\\\ = 12x^2+8x+3x+2\\\\ = 12x^2+11x+2

Answer A
8 0
3 years ago
kim is renting a kayak on the hudson river . the cost of each boat is $10 and you have to pay $3.75 per hour that you rent each
DanielleElmas [232]
10+3.75h=21.25
Subtract 10 from both sides 3.75h=11.25
Divide each side by 3.75, h=3. Kim rented the kayak for three hours.
8 0
3 years ago
I'm Mrs.Moores class, the ratio of boys to girls is 4:6. If there are 30 students in the class, how many girls are in class?
liubo4ka [24]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

6×5=30

6*4=24

you have to find more then half which would be 3:6 so it's more then 15 but less then 30

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Is (1 2) a solution of 6x-y&gt;3
    15·1 answer
  • The high school band learns 3 new songs every 2 weeks for the home football games. Write an
    14·1 answer
  • Give a real world example of a rate for a unit rate of 40 miles per hour
    10·1 answer
  • A store sells almonds for $7 per pound, cashews for $10 per pound, and walnuts for $12 per pound. A customer buys 12 pounds of m
    13·1 answer
  • It takes Ben 2 days to write reports, and it takes Kate 3 days to write reports. Bens rate, in reports per day, is how much grea
    8·1 answer
  • Rewrite this expression as a single power 12^5•12^7/-12^4
    9·1 answer
  • Can someone help me with this?
    6·1 answer
  • Please help this is due tomorrow
    12·2 answers
  • The clock was exactly on time at 7am at 1pm the clock was 228 seconds late at that rate how slow was the clock half an hour
    10·1 answer
  • What is 20-30+40x11-12+13-1000=??? can you get it ????<br> you will get 50 pints for geting it
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!