1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLga [1]
2 years ago
9

What is the value of x that makes l1||12? A. 11.3 B. 14 C. 22 D. 10

Mathematics
1 answer:
Mice21 [21]2 years ago
4 0

Answer:

(8x - 14)  + (2x + 54) = 180 \\ 8x + 2x - 14 + 54 = 180 \\ 10x - 14 + 54 = 180 \\ 10x + 40 = 180 \\ 10x = 180 - 40 \\ 10x = 140 \\ x =  \frac{140}{10}  \\ x = 14

You might be interested in
Jerry walked 1.5 mailed directly west. Than he walked 1.5 miles east. At this point how many miles did Jerry walk
choli [55]

Answer: 3

Step-by-step explanation:

1.5+1.5=3

8 0
3 years ago
9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
Drupady [299]

Answer:

1.66 pounds

Step-by-step explanation:

4.98 dollars divided by 3 pounds

4 0
3 years ago
What is the ratio of touchdowns per game 6 touchdowns in 14 games
Serggg [28]

The ratio of touchdowns per game is 0.42857142857

5 0
3 years ago
PLEASE HELP ME QUICKKK, FIRST CORRECT PERSON GETS BRAINLIEST​
german

Answer:

The answer is Tennesse

Step-by-step explanation:

because it raises the prices by $45.50

8 0
2 years ago
Solve the following equation. Then place the correct number in the box provided.
LuckyWell [14K]
×+6-5=8-2
x+1=6
-1 -1
----------
x=5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The following data shows the number of contacts that a sample of high school students had in their cell phones. does the data gi
    6·1 answer
  • 50 POINTS QUESTION ATTACHED. CHOOSE TWO CORRECT ANSWERS!
    9·1 answer
  • Which number sentences show ways to solve the problem?
    12·1 answer
  • Eight people were asked, "How many times have you been on an airplane?" Their responses are listed below. 7,3 , 3, 7,1 ,3 ,9 , 3
    11·1 answer
  • 60 miles/hour is how many feet/second?
    6·1 answer
  • David had $30 to spend on three gifts.He spent 10 ¼ dollars on gifts A and 5 ⅘ dollars on gifts B.How much money did he have lef
    15·1 answer
  • PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!
    12·1 answer
  • In the xy -plane above, point C has coordinates (6,9).
    9·1 answer
  • HURRY PICTURE INCLUDED
    13·1 answer
  • Please help i will rate 5 stars
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!