1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetradugi [14.3K]
2 years ago
11

URGENT!!!!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
Kruka [31]2 years ago
8 0

Answer:

0.5 over 1

Step-by-step explanation:

look at how much it goes down

You might be interested in
Help please i dont know the answer
Law Incorporation [45]

Answer:

72

Step-by-step explanation:

Find the Rule :

2-1=1

3-1.5=1.5= constant

Verification :

1x1.5=1.5

2x1.5=3

9x1.5=13.5

48x1.5=72

What is the rule for input-output table?

An input-output table, like the one shown below, can be used to represent a function. Each pair of numbers in the table is related by the same function rule. That rule is: multiply each input number (x-value) by 1.5 to find each output number (y-value)

4 0
2 years ago
How did this change your nutrition level
choli [55]

Answer:

how did what?

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
It takes 20 minutes to make 4 model airplanes. How many model airplanes can be made in 2 hours?
Viefleur [7K]

Answer: 24 model airplanes can be made in 2 hours.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Deangelo has $7 worth of dimes and quarters in a jar. He has 7 more quarters than dimes.
svlad2 [7]
D=number of dimes
q=number of quarters

let's count everything in cents
dimes are worth 10 cents
quarters are worth 25 cents

10d+25q=700
divide both sides by 5
2d+5q=140


he has 7 more quarters than dimes
q=7+d
subsitute 7+d for q in other equation

2d+5q=140
2d+5(7+d)=140
2d+35+5d=140
7d+35=140
minus 35 both sides
7d=105
divide both sides by 7
d=15

sub back

q=7+d
q=7+15
q=22


22 quarters and 15 dimes
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
specialty T-shirts are being sold online for $30 each plus a one-time handling fee of $2.75 . The total cost is a function of th
myrzilka [38]

30(5)+2.75=152.75

The answer is D.

30t +2.75; 152.75

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • Your girlfriend just won the florida lottery. she has the choice of $13,800,000 today or a 20-year annuity of $1,050,000, with t
    7·1 answer
  • A right triangle has a hypotenuse that measures 5 inches and one leg that measures 2 inches. What is the length of the missing l
    11·1 answer
  • Help me plzzzzzzzzzzzz
    11·1 answer
  • On every 3rd day Ivan goes to the gym to exercise. Every 5th day Gavin goes to the gym to exercise. Whtis the first day Ivan and
    15·2 answers
  • Find the value of y.
    15·1 answer
  • 40 percent of the people in the club are new this year if there are 12 be people how many people are in the club
    8·2 answers
  • Basic algebra. PLease help!!!
    9·2 answers
  • I need help with this ASAP plz!!!!! Can you explain so I can understand it better?
    8·2 answers
  • D<br>Convert (24) 10 to binary​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!