1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
puteri [66]
3 years ago
5

The label on a 1/6

Mathematics
1 answer:
Greeley [361]3 years ago
7 0

Answer:

0.1791 acres (rounded to 4 decimal places)

Step-by-step explanation:

67 pounds seeds 12 acre, the ratio can be written as:

Pounds : Acres = 67 : 12

Since, we want Acres PER POUND of seed, we need to divide Total Acres (12) by Total Pounds (67).

Note: per "quantity", we always divide by that "quantity".

So, we have:

So, 1 pound of seed cover 0.1791 acres of land (rounded to 4 decimal places for accuracy)

You might be interested in
Please help asap!
allochka39001 [22]

Answer:

  See below

Step-by-step explanation:

The solution choices all agree that x = 1±√2. The second equation tells you ...

  y = ±2√(x+2)

so the sign of the √2 term in x is the same as the sign of the √2 term in y. The answer choices circled in red are the ones that meet this requirement.

4 0
3 years ago
Amanda has 15 coins in her pocket. Of these, 8 are quarter. What is ratio of quarters to coins in Amanda's pocket?i
deff fn [24]
8:15 or 8 to 15 would be the ratio because you compare 8 quarters to 15 coins.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Type the correct answer in each box. If necessary, use / for the fraction bar(s).
Tom [10]

Given:

The values are a=0.\overline{6},b=0.75.

To find:

The values of ab and \dfrac{a}{b}.

Solution:

We have,

a=0.\overline{6}

a=0.666...                     ...(i)

Multiply both sides by 10.

10a=6.666...                 ...(ii)

Subtracting (i) from (ii), we get

10a-a=6.666...-0.666...

9a=6

a=\dfrac{6}{9}

a=\dfrac{2}{3}

And,

b=0.75

b=\dfrac{75}{100}

b=\dfrac{3}{4}

Now, the product of a and b is:

ab=\dfrac{2}{3}\times \dfrac{3}{4}

ab=\dfrac{1}{2}

The quotient of a and b is:

\dfrac{a}{b}=\dfrac{\dfrac{2}{3}}{\dfrac{3}{4}}

\dfrac{a}{b}=\dfrac{2}{3}\times \dfrac{4}{3}

\dfrac{a}{b}=\dfrac{8}{9}

Therefore, the required values are ab=\dfrac{1}{2} and \dfrac{a}{b}=\dfrac{8}{9}.

6 0
3 years ago
Graph this following function
Inessa05 [86]

Answer:

Please find attached the graph of the following function;

\left\{\begin{matrix}x - 1 & if & -2 \leq x < 0\\ 1 & if  & x = 0 \\ 3 & if & 0 < x \leq 2\end{matrix}\right.

Step-by-step explanation:

We note that the function is linear from x = 2 to just before x = 0

The linear relationship of the function f(x) with x changes just before x = 0

At x = 0, the value of f(x) is indicated as 1

From just after x = 0, the function is a straight horizontal line y = 3

The function also changes value immediately after x = 0 to the line y = 3

The areas where the function is defined are shown in continuous lines

8 0
3 years ago
What is the equation of the line that passes through (4,-1) and (-2,3)
vladimir1956 [14]

Answer: y-6 = 0.5 (x-8)

Step-by-step explanation:

y − y1 = m(x − x1)

The equation is useful when we know:

one point on the line: (x1,y1)

and the slope of the line: m,

and want to find other points on the line.

Have a play with it first (move the point, try different slopes):

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the ratio as a fraction in simplest form. <br>3 ft to 4 yd​
    6·1 answer
  • Please help desperate trying to solve
    6·2 answers
  • What is the answer for 16% of 150
    6·2 answers
  • Which graph and equation shows a proportional relationship between x and y?
    5·2 answers
  • What is the unit rate for a 13 ounce box of cereal that costs $3.99
    7·1 answer
  • The video rental kiosk rented out 130 videos on Monday, 124 on Tuesday, 80 on Wednesday, and 74 on Thursday. If the kiosk has th
    14·1 answer
  • What’s the midpoint of the segment with the following endpoints.<br> (-2,1) and (6,-3)
    14·2 answers
  • 5 + 3x =41 what does x equal
    12·1 answer
  • A 2 lb bag of sunflower seeds cost $1.29. Find the unit price. If needed
    9·1 answer
  • What numbers multiply to get -48 and add to get -2
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!