1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Murrr4er [49]
2 years ago
5

you are building a raft out of two by fours. How many two by fours do you need in your raft in order for you to float

Mathematics
1 answer:
Lelechka [254]2 years ago
7 0

Answer: 10 pieces of two by four woods.

Step-by-step explanation:

The number of woods that would be needed depends on the type of design chosen. A more complex design would require more wood to achieve it so it can satisfy the law of buoyancy and float on the water.

10 pieces of two by four would would be enough to build a raft that would float on water.

You might be interested in
Find the inverse of the function f (x) = 0.25x + 12.
worty [1.4K]

Answer:

g(x)=4x-48

Step-by-step explanation:

f(x)=0.25x + 12

substitute

f(x) with y

y=0.25x + 12

then replace x with y and y with x

x=0.25y + 12

swap equation

0.25y + 12 = x

0.25y = x - 12

divide both sides by 0.25

Y=4x-48

5 0
3 years ago
To the nearest foot, what is the radius of the Ferris wheel if you traveled 157 feet?
Alex777 [14]

Answer:

The radius of the Ferris wheel is 25\ ft

Step-by-step explanation:

we know that

The circumference of a circle is equal to

C=2\pi r

we have

C=157\ ft

substitute

157=2(3.14)r

Solve for r

r=157/6.28=25\ ft

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me thank you
VashaNatasha [74]
The answer to the first one is 9√5

the answer to the the second is √<span><span>5</span>+7⋅</span>√<span><span>5</span>=8</span>√<span><span>5</span></span>
4 0
3 years ago
Molly can make 4 pancakes in 6 minutes what is her cooking rate in pancakes per hour?
vekshin1
Since Molly can make 4 pancakes in 6 minutes if you divide 60 by 6 you get 10 so Molly can make 10 pancakes every hour
5 0
3 years ago
Write each rate as a unit rate. 5 notebooks for $6.50. 100 miles for 15 gallons. Please show work
inessss [21]
1 notebook for 1.3$ and 1 mile for .15 gallons 
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Can someone check my answer
    8·1 answer
  • What is 6.2% times 0.62
    9·1 answer
  • If xy=0, what must be true about either x or y
    6·2 answers
  • Simplify. Write each answer in scientific notation
    14·1 answer
  • F(x)=5x^2+5x-30 <br> if anyone can help me that would be great
    6·1 answer
  • Help with number 5 show work and explanation <br> ASAP PLEASE!!!!!!
    10·1 answer
  • Let A and B be two events. The probability that event B occurs is 0.72. The probability that events B and A both occur is 0.24.
    12·2 answers
  • Consider the following equation. -2x + 6 =[-2/3] + 5
    15·1 answer
  • The temperature at 5 PM was -4 degrees. By 5 AM the temperature had decreased 8 degrees. What was the temperature at 5 AM?
    7·1 answer
  • 12.054 compared to 12.54 need to know
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!