1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pishuonlain [190]
2 years ago
10

V 153

Mathematics
1 answer:
zubka84 [21]2 years ago
6 0

Answer:

p98aewAh,j.k/9dshkc;ude

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the value of (f-g)(7)?<br>f(x)=2+x;g(x)=x^2+5<br>(f-g)(7)=[1]​
Sav [38]

Answer:

Alright so on this type of problem you just perform the operation they ask for, which in this case is subtraction.  

Your first step will be to set up the problem:

f(x) - g(x)

Next you will substitute in your values:

(2x + 1) - (x2 - 7)

The easiest way to do the subtraction problems is to distribute your negative into your second set of parenthesis, so your expression would become:

2x + 1 - x2 + 7

Then combine your like terms:

2x - x2 + 8

Lastly put your expression in standard form (highest exponent to lowest)

-x2 + 2x + 8

Hope this helped!

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find the value of b.<br> -11b + 7 = 40
igomit [66]

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

-11b + 7 = 40

Subtract both sides by 7.

-11b = 33

Divide both sides by -11.

b = -3

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
At Riptide Roller Coaster Park, 55% of those surveyed named the Super Loop as their favorite ride. If 1,100 people chose the Sup
blagie [28]

Answer: 2000

Step-by-step explanation:

55 multiplied by 20

is equal to 1,100

100 multiplied by 20

is equal to 2000

2000 ppl were surveyed

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
If the demand (price) function is P(Q) = 100 − 4Q, find expressions for revenue function, R(Q) and marginal revenue function, MR
djverab [1.8K]

Answer:

R (Q) = 100Q - 4Q^2 , MR = 100 - 8Q , MR at Q (10) = 20

Step-by-step explanation:

Demand curve ie Price as a function of Quantity ; P (Q)  = 100 - 4Q

R, total revenue from sale = Q . P (Q)

R (Q) = (100 - 4Q) Q  

  • R (Q) = 100Q - 4Q^2

MR is addition to total revenue due to per unit change in sale, = d R / d Q

d ( 100Q - 4Q^2 ) / d Q  

  • MR = 100 - 8Q

MR at quantity , 10 unit of sales = 100 - 8 (10)

MR at Q (10) = 20

7 0
3 years ago
A recycling center pays $0.35 per pound of glass that it receives. If students at Falcon High School want to raise $500 in a gla
Leona [35]
0.35*1430=500.5, anywhere up from 1,430 pounds will equate to over 500$
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is that answer
    9·1 answer
  • How much greater is the area of a square with a side length of 9 inches than the area of a circle with a radius of 3 inches?
    11·1 answer
  • Which measure is less than 435 inches?
    12·1 answer
  • Find the measures of all four angles if m∠2 − m∠1=30°
    5·1 answer
  • I need help on number 8-15 I’ll give you brainliest
    7·1 answer
  • Suppose u= {3,6,9,12,15,18,21} is the universal set and M={3,9,15,21} what is M?
    13·2 answers
  • When a number n is decreased by 7 and then the result is multiplied by 4, the product is equal to 88. Write
    10·1 answer
  • What is the equation of the graph
    6·2 answers
  • $10,000 at an annual rate of 7%, compounded semi-annually, for 2 years
    13·1 answer
  • Sara read 12 books in 4 weeks. What is the unit rate for books per week? How many weeks would it take her to read 48 books?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!