1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mazyrski [523]
3 years ago
14

Jessica's meal cost $19.64 and Derrick's meal cost $32.40. Derrick pays for both meals, and leave a 15% tip. What is the total c

ost?
Mathematics
2 answers:
Nimfa-mama [501]3 years ago
6 0

Answer:

The total cost is $59.85

(rounded up from 59.846 since this problem is about money)

Shalnov [3]3 years ago
6 0

Hi there!

cost=59.846

<em><u>1.Add both cost:</u></em>

<em><u /></em>19.64+32.40= 52.04<em><u /></em>

<em><u>2.Multiply 15% by 0.01:</u></em>

<em><u /></em>15<em><u>·</u></em>0.01=0.15<em><u /></em>

<em><u>3.Multiply cost by 0.15:</u></em>

<em><u /></em>52.04<em><u>·</u></em>0.15= 7.806<em><u /></em>

<em><u>4.Combine the two terms:</u></em>

<em><u /></em>52.04+7.806= 59.846<em><u /></em>

Therefore, the total cost was 59.846$.

<em><u /></em>

You might be interested in
Solve log x − 1 16 = 4.
Reptile [31]
I hope this helps you



log(x-1)4^2=4


2.log (x-1)4=4


log (x-1)4=2


log (x-2)2^2=2


2log (x-1)2=2


log (x-1)2=1


[logab=y b=a^y]


b=2 a=x-1 y=1


2=(x-1)^1


x-1=2


x=3

3 0
3 years ago
Pets R Us claims in their advertisement that they have the best price in town for ChowChow dog food. They sell 20-pound bags for
Ilya [14]

Answer:

stuff4pets has better price by 2 cents

Step-by-step explanation:

unit rate for chowchow is 16.95/20 = $.85 per pound

unit rate for stuff4pets is 24.95/30 = $.83 per pound

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Quiz
ivanzaharov [21]

Answer: Its A, Your Welcome.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The question <br> Najheheggebbsbv nhsygenbs
dezoksy [38]

Answer: 1.) √121= 11

Step-by-step explanation:

11•11=121

4 0
3 years ago
What percent of 3/5 is 9/10 ? <br> A. 1.5% <br> B. 7% <br> C. 15% <br> D. 67% <br> E. 150%
maw [93]
.67%
hope this helps.
0.6/0.9= 0.666667
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the area of the circle to the nearest tenth use 3.14 for pie. If the circle measures 4.4mm
    9·1 answer
  • The answer is <br> x + 2 / x + 3 <br><br> But I don’t see that answer so what would it be
    15·1 answer
  • A set of data has a mean of 12 and a standard deviation of 3. A data point of the set has a z-score of 1.3. What does a z-score
    7·1 answer
  • Factorize (3r-2p)^2 - (3d-2e)^2
    11·1 answer
  • Find the absolute maximum and minimum values of the following function in the closed region bounded by the triangle with vertice
    6·1 answer
  • A softball has a surface area of 201 square
    11·1 answer
  • PLS HELP! DUE TODAY WILL MARK BRAINLIEST
    5·1 answer
  • I'm GIVING POINTS OUT TO THOSE WHO DO THESE CHARACTERS: 0000000000000000000
    7·1 answer
  • What is 22% of 400?*<br> Your answer
    15·1 answer
  • 36 divided (3x2)-4<br><br><br><br> don’t give NO WORG ANSWER
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!