There’s 12 eggs in a dozen. To find the unit price, just divide $2.40 by 12. This gives you a final answer of 20¢ per egg.
Since theirs no question...
The formula for PT:
a^+b^=c^
Answer:
8 years
Step-by-step explanation:
Compound interest formula

A(t) is the final amount 55000
A_0= 40000, r= 4% = 0.04, for quarterly n=4

divide both sides by 40000


Take ln on both sides

divide both sides by ln(1.01)

Divide both sides by 4
t=8.00108
So it takes 8 years
Answer:
500 miles
Step-by-step explanation:
Please mark as brainliest.
Parallel = same slope
Y = -4x + b
(0,8) y intercept; plug in
Solution: y = -4x + 8