1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naily [24]
3 years ago
11

Y > 2x – 5 Can you put this in a graph

Mathematics
2 answers:
Lina20 [59]3 years ago
7 0

Answer:

I think this is what you looking

I recommend desmos or mathpapa

kipiarov [429]3 years ago
6 0

Answer:

Desmos dot com

Click graphing calculator and there you go

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A magician has a collection of 52 cards, with 26 red and 26 black cards. Four of these cards are classified as 'special', and tw
Brums [2.3K]

Answer:

option B (28/52)

Step-by-step explanation:

from probability

P(A∪B)=P(A)+P(B)-P(A∩B)

where

P(A∪B) = probability that event A or B happen

P(A∩B) = probability that event A and B happen simultaneously

P(A) =  probability that event A happen

P(B) =  probability that event B happen

the probability that the card is special or red

P( special or red)= P(special) + P(red) - P( special and red)

since

P(special)= 4/52

P(red) = 26/52

P( special and red) = 2/52

therefore

P( special or red)= 4/52 + 26/52 -  2/52 = 28/52

P( special or red)= 28/52

(option B)

6 0
4 years ago
if you put an object that has amass of 40 grams on one side of a balance scale,you would have to put about 18 U.S. dimes on the
Ne4ueva [31]
It would have to be 25 dimes
4 0
3 years ago
Can someone help me with math, please? No links 100 points
Cerrena [4.2K]
Congruent because both angles are the same
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A repairman charges $55 for a home visit plus $45 per hour for the time he spends making repairs. How many hours did he work if
levacccp [35]

Answer:

3.5

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Imagine that you would like to purchase a $275,000 home. Using 20% as
vfiekz [6]

Answer:

The mortgage chosen is option A;

15-year mortgage term with a 3% interest rate because it has the lowest total amount paid over the loan term of $270,470

Step-by-step explanation:

The details of the home purchase are;

The price of the home = $275,000

The mode of purchase of the home = Mortgage

The percentage of the loan amount payed as down payment = 20%

The amount used as down payment for the loan = $55,000

The principal of the mortgage borrowed, P = The price of the house - The down payment

∴ P = $275,000 - 20/100 × $275,000 = $275,000 - $55,000 = $220,000

The principal of the mortgage, P = $220,000

The formula for the total amount paid which is the cost of the loan is given as follows;

Outstanding \ Loan \ Balance = \dfrac{P \cdot \left[\left(1+\dfrac{r}{12} \right)^n -  \left(1+\dfrac{r}{12} \right)^m \right] }{1 - \left(1+\dfrac{r}{12} \right)^n }

The formula for monthly payment on a mortgage, 'M', is given as follows;

M = \dfrac{P \cdot \left(\dfrac{r}{12} \right) \cdot \left(1+\dfrac{r}{12} \right)^n }{\left(1+\dfrac{r}{12} \right)^n - 1}

A. When the mortgage term, t = 15-years,

The interest rate, r = 3%

The number of months over which the loan is payed, n = 12·t

∴ n = 12 months/year × 15 years = 180 months

n = 180 months

The monthly payment, 'M', is given as follows;

M =

The total amount paid over the loan term = Cost of the mortgage

Therefore, we have;

220,000*0.05/12*((1 + 0.05/12)^360/( (1 + 0.05/12)^(360) - 1)

M = \dfrac{220,000 \cdot \left(\dfrac{0.03}{12} \right) \cdot \left(1+\dfrac{0.03}{12} \right)^{180} }{\left(1+\dfrac{0.03}{12} \right)^{180} - 1}  \approx 1,519.28

The minimum monthly payment for the loan, M ≈ $1,519.28

The total amount paid over loan term, A = n × M

∴ A ≈ 180 × $1,519.28 = $273,470

The total amount paid over loan term, A ≈ $270,470

B. When t = 20 year and r = 6%, we have;

n = 12 × 20 = 240

\therefore M = \dfrac{220,000 \cdot \left(\dfrac{0.06}{12} \right) \cdot \left(1+\dfrac{0.06}{12} \right)^{240} }{\left(1+\dfrac{0.06}{12} \right)^{240} - 1}  \approx 1,576.15

The total amount paid over loan term, A = 240 × $1,576.15 ≈ $378.276

The monthly payment, M = $1,576.15

C. When t = 30 year and r = 5%, we have;

n = 12 × 30 = 360

\therefore M = \dfrac{220,000 \cdot \left(\dfrac{0.05}{12} \right) \cdot \left(1+\dfrac{0.05}{12} \right)^{360} }{\left(1+\dfrac{0.05}{12} \right)^{360} - 1}  \approx 1,181.01

The total amount paid over loan term, A = 360 × $1,181.01 ≈ $425,163

The monthly payment, M ≈ $1,181.01

The mortgage to be chosen is the mortgage with the least total amount paid over the loan term so as to reduce the liability

Therefore;

The mortgage chosen is option A which is a 15-year mortgage term with a 3% interest rate;

The total amount paid over the loan term = $270,470

8 0
3 years ago
Other questions:
  • In 2000, the mayo clinic conducted a study of whether air dryers eliminate more germs than paper towels. researchers recruited 1
    15·1 answer
  • A building has 48 apartments and 66 bathrooms. What is the ratio of apartments to bathrooms in the building? *
    7·1 answer
  • Calculate the product using partial product 200 times 20.7
    14·1 answer
  • For a recipe, Will needs 5/8 of milk. he only has 1/3 cup milk . how much more does he need?
    15·1 answer
  • Write the series using summation notation.<br><br> 4 + 8 + 12 + 16 + 20+ . . . + 80
    5·1 answer
  • Hi quick whats 18 x 1.25 <br> step by step !!
    8·1 answer
  • The cost of 12 pencils is rupees 37 4 by 5 find the cost of one pencil​
    14·1 answer
  • -3 + 12x^2 + 3x - 5x^2 + 2x + 6 =
    13·2 answers
  • A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25.<br> What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • Express x in terms of a, b, and c.<br> X =
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!