1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DiKsa [7]
2 years ago
11

Deacon wants to order DVDs. Each DVD costs $12.95, and he must pay a shipping and handling fee of $4.95 for the entire order. De

acon must spend no more than the $75 gift card he has. Which inequality matches the situation? 12.95 + 4.95x < 75 12.95 + 4.95x Less-than-or-equal-to 75 12.95x + 4.95 Greater-than-or-equal-to 75 12.95x + 4.95 Less-than-or-equal-to 75
Mathematics
2 answers:
Aneli [31]2 years ago
7 0

Answer:

12.95x + 4.95 \leq 75

Step-by-step explanation:

Given

Represent number of DVDs with x

Each\ DVD = \$12.95

Handling\ Fee = \$4.95

Budget = \$75 (at most)

Required

Represent as an inequality

If Each\ DVD = \$12.95

x DVD would cost:

x\ DVDs = 12.95 * x

x\ DVDs = 12.95x

So, to make an order of x DVDs, Deacon will pay for

x DVDs and Handling Fee

So:

Payments = 12.95x + 4.95

Recall that his budget is at most $75

This implies that: \leq 75

So, the relationship between his payment and budget is:

12.95x + 4.95 \leq 75

erica [24]2 years ago
4 0

Answer:

The answer is D :)

Step-by-step explanation:

Sorry if im late..

You might be interested in
Can someone fr help me with this like right now i’ll appreciate it sm
rjkz [21]

Step-by-step explanation:

Since

\frac{108}{72}  =  \frac{3}{2}

\frac{72}{48}  =  \frac{3}{2}

\frac{48}{32}  =  \frac{3}{2}

The function has a constant factor so we have a exponential function.

The equation of a exponential function is

y = a(b) {}^{x}

Where a is the initial value and b is the growth factor

The growth factor is 3/2,

The initial value in 32

y =  32 ( \frac{3}{2} ) {}^{x}

Plug in 4 for x.

You will get 162

Plug in 5 for x you will get

243.

2013- 162

2014- 243

8 0
1 year ago
Find the sum.172 + (–167) + (–10) + (–144)
Ne4ueva [31]
The answer is negative 149
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
John purchased a carr in 1961 for $12,000. Experts estimate that its value will increase by 5% per year. How much will be the co
dexar [7]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

I'm super lazy rn and it doesn't need explanation

5 0
2 years ago
3. Math test scores: 93, 86, 93, 85, 73 mean = median = mode(s) = range = © M. Tallman 2014 ww​
GalinKa [24]

Answer:

Mean = 86

Median = 86

Mode = 93

Range = 20

Step-by-step explanation:

Mean is the average of a set of numbers. To find the average, you add all the numbers together and divide the product by how many numbers are in the set so:

93 + 86 + 93 + 85 + 73 = 430

430/5 = 86

Median is the middle of a set of numbers.

First put the numbers in order of smallest to biggest

73, 85, 86, 93, 93.

The middle number is 86 so the median is 86.

A mode or modes are numbers that appear most frequently in a number of sets. They’re can be multiple modes.

The most frequent number is 93 so the mode is 93

Range is the difference of the biggest number and the smallest number. The biggest is 93 and the smallest is 73.

93 - 73 = 20

The range is 20

6 0
2 years ago
It is based on ratios
12345 [234]

Answer:

Gianna makes $18 per hour.

Step-by-step explanation:

Given Gianna makes 90$ for 5 hours. That means she should make $ \frac{90}{5} $ $  = 18$ every hour.

Therefore we have:

a.

HOURS                    DOLLARS

  1                                   18

  2                                  36

  3                                  54

  4                                   72

  5                                   90

  6                                   108

  7                                   126

b.

For the tabular column mark Hours on the x - axis and Dollars on the Y - axis. It can be plotted from the above table easily.

c.

If Gianna works for 8 hours she would have made 8 X 18 = 144$.

So, she will earn 144$ in 8 hours.

d.

To make 60$ she would have to work $ \frac{60}{18} $ hours = 3.33 hours.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • [20 POINTS] Does this table represent a linear function?
    8·1 answer
  • What is the number of boys in a class if they are 3/5 and girls are 24
    8·1 answer
  • What is the factor of this problem? <br> ~plz help I cannot get this wrong !
    13·1 answer
  • Can u solve these for me I need help show work pls
    7·2 answers
  • V = u + at <br> u = 2 <br> a = -5 <br> t = 1/2 <br> what is the value of v ?
    7·1 answer
  • determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25
    13·1 answer
  • For the quadratic equation, state the axis of symmetry, vertex, and any intercepts.
    7·1 answer
  • What is greater than 786.2 and less than 786.3 as a decimal
    8·2 answers
  • Hank used 410 stamps. There are 60 stamps in every 3 rolls. How many rolls did Hank use?
    6·1 answer
  • What is a good source to train numerical reasoning?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!