Martin charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 29 bags of leaves. How much money did he earn?
1 answer:
Answer:
87 or 75 dollars
Step-by-step explanation:
So first we have to 29 by 5 wich gives us 5.8 so he raked 5.8 packs of 5 bags then you multiply 15 by 5.8 so he made 87 dollars
Unless:
Your not counting the point 8 leaves in that case the answer would be 75
You might be interested in
Answer:
I'm first
Step-by-step explanation:
im first because I seen ty I'm the first one
Answer:
The 64 ounce jug of milk costs $0.010 more per ounce than the 128 ounce jug of milk/
Step-by-step explanation:
3.20/128=$0.025 per ounce jug of milk
2.24/64=$0.035 per ounce jug of milk
0.035 - 0.025 = .010
Convert milliliters to feet and then multiply 1 1/4 by 3 do the same but convert to the problems it says
Answer:
The answer is 60
Step-by-step explanation:
16 x 4 - 4
64 - 4
60
Hope this helped!