Answer:
$160
Step-by-step explanation:
28 bags cost $140
4 bags will serve 5 guests
Number of bags that will serve 40 guests:
(40 /5) * 4bags
8 * 4 bags = 32 bags of candy
A bag of candy will cost :
$140 / 28 = $5
Cost of 32 bags :
Cost per bag * 32
$5 * 32 = $160
The answer is B; the first unit is a position 4 on the x axis, so it goes to the right by 4. -2, in the y axis, would go down. hope this helps!
Answer: 95
Step-by-step explanation:
Think of 1/8 times 760 as 760/8 because it’s the same thing.
Answer:
t=12
Step-by-step explanation:
Step 1: Subtract t from both sides.
−t+5−t=t−19−t
−2t+5=−19
Step 2: Subtract 5 from both sides.
−2t+5−5=−19−5
−2t=−24
Step 3: Divide both sides by -2.
−2t−2=−24−2