1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Umnica [9.8K]
3 years ago
10

A department store offered a 15% discount off the regular price of a shirt. The amount of the discount is $3. What is the regula

r price of the shirt?
Mathematics
2 answers:
Arlecino [84]3 years ago
6 0

Answer:

You will pay $12 for a item with original price of $15 when discounted 20%. In this example, if you buy an item at $15 with 20% discount, you will pay 15 - 3 = 12 dollars.

Step-by-step explanation:

torisob [31]3 years ago
4 0

Answer: $3.53

Step-by-step explanation: 15 percent off can be thought of as 85% of the original value because 100-15 is 85. this means that if x is the value of the original shirt, .85x=3

divide by .85

x=3.5294

which is about $3.53

You might be interested in
The frequency table shows the results of a survey comparing the number of beach towels sold for full price and at a discount dur
Luden [163]

Answer:

0.90

Step-by-step explanation:

                     full price    discounted        total

month 1               49              1                     50

month 2             120             5                    125

month 3              101            24                   125

total                    270           30                  300

                     full price    discounted        total

month 1            0.98           0.02                   1

month 2           0.96           0.04                   1

month 3         0.808          0.192                   1

total              x = 0.9       y = 0.10                 1

x = 270 / 300 = 0.90

y = 30 / 300 = 0.10

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. A certain store sells 2-liter bottles of pop for $1.19. They have a special on a 6-pack of 12 ounce cans for $1.50. (A 2-lite
Flura [38]
1:  1.19 for 67.2 ounces is about 1.77 cents per ounce.  However, $1.50 for 72 ounces is about 2.08 cents per ounce.  Clearly, then, the first bottle is cheaper.

2.  We simply divide 3/4 by 2 to get (3/4)/2=3/(4*2)=3/8.

3.  If the length of the second is 20 feet compared to a 2-foot length for the first, the width of the second rectangle will be ten times the width of the first, so the width of the second rectangle is 10*8=80.
4 0
3 years ago
you have $20 to spend at the snack bar all the snacks at the snack bar cost $1.25 how much money will you have left if you buy 1
Dominik [7]
You will have $5 left because if you spend 1.25 on 12 snacks you will spend $15
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In parallelogram HIJK, the measure of angle H is 45 degrees. 1.Find the measure of J and explain how you know
s2008m [1.1K]

Answer:

45°

Step-by-step explanation:

A parallelogram is a polygon with 4 sides and 4 angles (that is a quadrilateral).

For a parallelogram ABCD, Opposite sides and opposite angles are equal (i.e. BC = AD and ∠A = ∠C).

Consecutive angles are supplementary that is ∠A + ∠B = 180°.

The diagonals of a parallelogram bisect each other also separating the parallelogram into two congruent triangles.

In parallelogram HIJK, ∠H and ∠J are opposite angles. hence:

∠H = ∠J (opposite angles of a parallelogram are equal)

∠J = 45°

8 0
3 years ago
I need help with these.
diamong [38]
3848 383848 999393 2938
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the rules of significant figures to simplify the following expression:
    8·1 answer
  • Farmer Joe sprays his crops every harvesting season. Each season he uses 230 lbs of chemicals on his farm. About 5% of the chemi
    14·1 answer
  • Select the correct answer.
    8·1 answer
  • Help me please.... need the answer before i go to sleep
    15·1 answer
  • Mean Mode Median<br><br>12, 10 ,10, 13, 18, 9
    15·1 answer
  • Use the formula for continuously compounded interest, A = Pert, to find the annual interest rate for an $8000 investment that ea
    6·2 answers
  • 5.62 (6.2+6.2) divided by 2
    6·2 answers
  • PLZ PLZ PLZ HELPPPP
    15·1 answer
  • 50 lbs of tomatoes cost $275. How many lbs of tomatoes can you get<br> with $225.50 ?
    10·1 answer
  • Determine the value of y is x is -10:<br> y=x-91+2
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!