1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulijaS [17]
3 years ago
7

HELP!!!! I will give brainiest. Find the quotient of y and x.

Mathematics
1 answer:
IRINA_888 [86]3 years ago
6 0

Answer:

Answer is given below, hope it helps

Step-by-step explanation:

22/4= 11/2

46/8= 23/4

58/10= 29/5

You might be interested in
El numeral 32012(4) representado en el sistema decimal, porfavor
olya-2409 [2.1K]

Answer: El número es 902 en el sistema decimal.

Step-by-step explanation:

Supongo que tenemos el número:

32012 en base 4, y lo queremos representar en base decimal.

Entonces, usando la regla general, podemos escribir este número como:

unidades*base^0 + decenas*base^1 + centenas*base^2......  

Es decir, acá tenemos:

2*4^0 + 1*4^1 + 0*4^2 + 2*4^3 + 3*4^4 = 902

El número es 902 en el sistema decimal.

7 0
3 years ago
Best explained and correct answer gets brainliest!
sertanlavr [38]
Same side, interior angles of parallel lines cut by a transversal are supplementary.
The sum of the measures of supplementary angles is 180.

Angles 4 and 6 are same side, interior angles, so their measures add to 180.

m<4 + m<6 = 180

109 + m<6 = 180

m<6 = 180 - 109

m<6 = 71

Answer: m<6 = 71 deg.
8 0
3 years ago
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday patry. What is the unit cost for each cupcake?
Digiron [165]

Answer: $.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the simple interest paid on $2840 dollars if it is borrowed at 5.25% for 6 years
12345 [234]

Answer:

A

Hope this helps :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs. chill has 26 yards of ribbon. She places equal amounts on 3 different spools to sell. How much ribbon in yards are on each
den301095 [7]
8.6 yards are on each spool
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Inset &lt; or &gt; to make a true statement.<br> -2.9 __ 3.8
    5·1 answer
  • How do solve an equation?
    5·1 answer
  • In the diagram below, P is circumscribed about quadrilateral ABCD. What is the value of x?
    5·2 answers
  • "38% of adults in the United States regularly visit a doctor". This conclusion was reached by a college student after she had qu
    12·2 answers
  • Use the compound interest formula to find the present value P, for the following given values: A = $11, 200, i = 0.067, n = 120
    8·1 answer
  • Marissa is an event organizer for a charity group. She is organizing a five-hour dinner event being held to raise funds for the
    6·1 answer
  • How many grams are equivalent to 75 kilograms?
    13·1 answer
  • Put <br> –<br> 44, <br> –<br> 95, and <br> –<br> 27 in order from least to greatest
    15·2 answers
  • The Patriots won 9 games, lost 2 games, and tied 1 time. That means they won of their games!
    9·2 answers
  • What is the 21x+63+78
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!