1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RSB [31]
3 years ago
13

Which statements about the relationship between the two triangles below are true? Check all that apply.

Mathematics
1 answer:
Gre4nikov [31]3 years ago
7 0

Answer:

B C E on edge

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Joan took her three children to the zoo. Admission is $7 each. The snack bar sells water for $2 per bottle and chips for $3 per
lys-0071 [83]

The expression for the total cost of their trip is 7 + 2x + 3y.

As per the question, assuming the number of bottles to be x and number of bags to be y. The equation will have one time fee of admission, product of cost of bottles and number of bottles and product of cost of bags and number of chips bags.

The one time fee and two products will be added to form the expression. Forming the equation now -

Expression = 7 + 2x + 3y

Therefore, the expression of trip when x bottles of water were bought during the visit is 7 + 2x + 3y.

Learn more about expression -

brainly.com/question/723406

#SPJ9

8 0
1 year ago
Explain how to graph a line from the following equation <br><br> A. 2x-1=y<br> B. Y=-9/2x-2/8
antiseptic1488 [7]

Answer:  its b

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
An astronaut who weighs 174 lb on Earth weighs 29 lb on the moon. Which of the following are correct amounts for weight on Earth
Korolek [52]

174/29 = 6 times the difference

17*6 = 102


12*6= 72

34*6 =204

15*6 = 90


so the answer is A

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the cost of those white tiles are $ 3.50 what is the unit cost per white
ryzh [129]

Answer:

how many tiles are "those" bc you cant figure it out without that info sorry.

Step-by-step explanation: y

7 0
3 years ago
The freezing point of water is 0°C. Imani's refrigerator is set at 4°C, and her freezer is set at
qaws [65]

Answer: +23

Step-by-step explanation:

It would be 23 because the difference between -19 and 4 is 23

7 0
3 years ago
Other questions:
  • If a four-sided figure has four congruent sides, then it has four right angles. Prove this wrong
    11·1 answer
  • What is the area of this figure?<br><br><br> 49.5 in²<br><br> 66.5 in²<br><br> 84 in²<br><br> 91 in²
    11·2 answers
  • 50 points, please answer quickly thank you.
    9·1 answer
  • Peter says, "If you subtract 19 from my number and multiply the difference by -3, the result is
    14·1 answer
  • Please help me out with this please...
    11·2 answers
  • P =5000 T =2year R =7%find simple intreset ​
    7·2 answers
  • Of flowers in a field 43% are yellow . The others are white. A bee randombly lands on a flowerdescribe the complelment of the be
    9·1 answer
  • What is 3 divide by 40?
    15·2 answers
  • PLS HELP I HAVE LEGIT 20 MINUTES TO FINISH BY 11:59 IM PANICKING PLS HELP WITH THESE QUESTIONS
    14·2 answers
  • Graph the function f(x) = -42-4+ 5 on the axes below. You must plot the
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!